Varkë Moliceiro në Aveiro

Venecia Portugeze nuk është askush tjetër përveç qytetit të Aveiro, i vendosur në bregun perëndimor të Portugalisë! Ai klasifikohet si i tillë për shkak të kanaleve të tij (Ria de Aveiro ose Foz do Vouga), urat e saj dhe anijet e saj super simpatike dhe shumëngjyrëshe të quajtura moliceiros, në të cilën mund të bëni një pushim dhe të pushoni për të shijuar peizazhin e bukur të këtij vendi. Duke pasur një arkitekturë tradicionale me shtëpi të mbuluara me pllaka tipike portugeze.

Këto anije u përdorën për të korrur moliço, një lloj alga deti që u përhap në diell dhe shërbeu si pleh për tokën në rajon. Udhëtimi me këto varka tani është një nga tërheqjet kryesore të Aveiro (çmimi: 10 euro). Udhëtimi zgjat rreth 45 minuta. Ju ofron një turne të mrekullueshëm dhe gjithmonë ka një udhëzues në bord për të treguar historinë e qytetit.

Ju mund të rezervoni biletën tuaj për këtë rrugë me një çmim shumë tërheqës dhe madje të merrni zbritje në site Civitatis, apart për të pasur informacione të tjera mbi këtë temë. Por nëse jeni si unë që lë gjithçka në minutën e fundit, mos u shqeteso! Thjesht shko tek Ecoria - Empresa Turística da Ria de Aveiro.

Qendra Turistike Ria de Aveiro
Qendra Turistike Aveiro

Çfarë të bëni në Aveiro?

Aveiro është një vend që mund ta vizitoni brenda një dite ose më pak, sepse është një qytet shumë i vogël. Por ia vlen të vizitosh atje. Shtë një qendër e rëndësishme urbane, portuale, hekurudhore, universitare dhe turistike.

Mund të shfrytëzoni rastin për të shkuar në Muzeu i Cidade de Aveiro (manastiri i lashtë i Jezusit), e cila është një nga më të vjetrat në Aveiro ose në Muzeu Arte Nova, e cila u hap në Aveiro në Casa Major Pessoa, ikona e vërtetë e Art Nouveau. Ekziston edhe një shtëpi çaji atje, ku mund të bëni një pushim.

Monument në kujtim të Aveyrens që vuajtën për liri
Monument në kujtim të Aveirenses që vuajtën për liri

Pamjet e tjera të qytetit janë Infante D. Pedro Park, ndodhet ngjitur me ancai Manastiri Franciscano i Santo António, a vend i bukur dhe ideal për një piknik. Gjithashtu edhe Katedralja Aveiro, e vendosur në famullinë civile të Glória, në të vjetrën Manastiri Dominicano, i njohur si bashkësia e parë fetare e qytetit.

Rruga për këmbësorë e zbukuruar me rrjeta dhe peshk të bërë nga materiale të ndryshme
Rruga për këmbësorë e zbukuruar me rrjeta dhe peshk të bërë nga materiale të ndryshme

Midis njërës shëtitore dhe tjetrës, mund të arrini në dyqane, bare, restorante, salla akullore dhe kafene të qytetit. 

Mos e lini Aveiro -n pa provuar Ovos Moles, një ëmbëlsirë tipike e këtij rajoni. Për më shumë informacion, shihni: Të gjitha në lidhje me Moles Ovos të rajonit Aveiro .

Në cilin sezon të vizitoni Aveiro?

Vizita në Aveiro mund të bëhet në çdo kohë të vitit. Ky qytet ndodhet në bregdet dhe amplituda e tij termike është zvogëluar. Që do të thotë se gjatë verës temperatura nuk është aq e nxehtë, dhe gjatë dimrit jo shumë e ftohtë. Kjo ju lejon të shkoni në plazhe dhe të bëni banja dielli.

Aveiro është një qytet i mrekullueshëm, gati për të mirëpritur turistët në çdo kohë të vitit, mos e lini pas itinerarin tuaj!

Shfrytëzoni rastin për të shkuar gjithashtu në një qytet të bukur fqinj të quajtur Costa Nova do Prado! Nuk mund ta humbasesh ! Për më shumë informacion, shihni: Qyteti i Costa Nova do Prado: zbuloni shtëpitë me shirita dhe shijet e këtij rajoni!