1-1-e1669908198824-png
15265218_wm-3255461-6319209-jpg

Tre filma të shkurtër portugez e dinë sot nëse janë të nominuar për Oscar

Akademia e Filmit e Shteteve të Bashkuara po publikon listën e plotë të të nominuarve në 23 kategori sot dhe ceremonia është planifikuar të mbahet më 12 mars në Los Angeles, Kaliforni.

Këtë vit, dhe për herë të parë, tre filma portugez janë në listën e ngushtë për një nominim për Oskar në dy kategori.

"Tregtarët e akullit", nga João Gonzalez dhe "O Homem do Garbage", nga Laura Gonçalves, po kërkojnë një nominim për Oscar për filmin e shkurtër të animuar më të mirë.

Ndër kandidatët për nominime për filmin më të mirë të shkurtër është filmi “Ujku i vetmuar”, i autorit Filipe Melo.

Në animacion, Portugalia iu afrua më shumë nominimeve me regjisoren Regina Pessoa, e cila ishte dy herë ndër finalistët, me filmat e shkurtër "História Trágica com Final Feliz" (2005) dhe me "Uncle Tomás, A Contabilidade of Days" (2019) .

Daniel Sousa, portugez me origjinë nga Kepi Verde dhe që jeton në Shtetet e Bashkuara, u nominua në vitin 2014 për filmin e shkurtër të animuar "Feral", një prodhim amerikan.

Në procesin e nominimeve, akademia zbuloi këtë muaj një listë me 301 filma që plotësojnë kushtet e një nominimi, dhe mes tyre tre me pjesëmarrjen e Alba Baptista, Carloto Cotta dhe Welket Bungué Luso-Guinean, të cilët konsiderohen të kualifikuar. në fushën e përfaqësimit.

Alba Baptista citohet në filmin “Një ëndërr në Paris”, Carloto Cotta shfaqet në filmin “Nuk do të jesh vetëm”, dhe Welket Bungué në filmin “Krimet e së ardhmes”.

Në historinë e këtyre çmimeve, kinemaja portugeze nuk ka statuja dhe nuk ka marrë asnjëherë nominime, me përjashtim të disa profesionistëve që punojnë jashtë Portugalisë.

Rasti më i njohur është ai i drejtorit të fotografisë Eduardo Serra, i nominuar dy herë për Oscar, për filmat "Si krahët e dashurisë" (1997) dhe "Vajza me një vathë perla" (2003), megjithëse nuk e bëri. nuk fiton.

Në vitet 1980, biznesmeni portugez Carlos de Mattos, me bazë në Shtetet e Bashkuara, fitoi dy Oscar në kategoritë teknike, për një kompani që furnizonte pajisje filmi.

Luís Sequeira dhe Nelson Ferreira, kanadezë me origjinë portugeze, tashmë ishin nominuar për Oscars në vitin 2018, përkatësisht në kategoritë e garderobës më të mirë dhe montazhit të zërit, për filmin "The Shape of Water", të Guillermo delToro.

Luís Sequeira u nominua sërish në vitin 2022 me filmin “Nightmare Alley – Alley of Lost Souls”, gjithashtu nga regjisori meksikan.

SS // TDI

Artikujt e fundit