1-1-e1669908198824-png
qendër-sintra-portugalisht-turizëm-vizitë-restorant

Të gjitha në lidhje me shijet tipike të rajonit Sintra

Ju nuk mund të largoheni nga Sintra pa provuar përfaqësuesit përfundimtarë të ëmbëlsirave të manastirit mesjetar që e bënë qytetin të famshëm: travesseiros, queijadinhas nga Sintra, pastéis da Pena, arra nga Galamares ose fofos nga Belas.

Restorante për darkë në Sintra 

Restoranti Taverna dos Trovadores

E themeluar në 1990 si një bar muzikor i drejtpërdrejtë, Taverna dos Trovadores filloi të merrte aq shumë komplimente për ushqimet e saj saqë klientelët u rritën dhe vendi u bë një nga restorantet më të famshëm në qytet.

Ju nuk mund të humbisni shijen e tyre të shijshme Bacalhau Espiritual, një recetë e bërë me salcë të bardhë, karrota të grira, qepë dhe bukë gjumi, e cila është një pjatë shumë kremoze. Dhe nëse jeni çift, shfrytëzoni rastin të shijoni orizin e rosës, është një oriz shumë i lirshëm, me një shije shumë të theksuar sallami dhe plot rosë.

Dhe bëhuni gati për ëmbëlsirë!

farófias-meringue-ëmbëlsirë-portugalisht
Mbëlsirë Farófias

Guxo diçka të re! Vezët e dëborës, të quajtura Farófias, rekomandohen shumë në këtë rajon. Të bardhat e vezëve duken si re me gëzof dhe kremi super i lehtë është i spërkatur me kanellë.

La Casa Piriquita

A keni ngrënë ndonjëherë në Piriquita ? Ashtë një kënaqësi! Unë e rekomandoj plotësisht këdo që dëshiron të hajë atje!
Piriquita është një furrë buke dhe ëmbëltore në Sintra, e themeluar në 1862. Atje mund të shijoni disa ëmbëlsira tipike të rajonit në një vend! Shërbimi është i shkëlqyeshëm dhe i shpejtë! Dhe më e mira nga të gjitha ... Të lira, shumë të lira!

Kam vetëm një fjalë për ta përshkruar: ma-ra-vi-lho-sa! Queijadinha është një ëmbëlsirë delikate e bërë me djathë të freskët dhe kokosit në një pastë të fryrë që befason me butësinë e saj. Në krye ka pak kanellë që lë një aromë të lehtë dhe brenda ka një krem ​​i cili shkrihet në gojën tuaj.

Travesseiro e Sintra

Njerëz të parajsës, ferrit apo kudo, çfarë është kjo ëmbëlsi? Kjo është një pastë e hollë super e hollë, e mbushur me reçel vezësh dhe me një prekje bajame. Nuk ka asnjë mënyrë për të shpjeguar se sa mirë është, thjesht duhet të hani për ta zbuluar!

Pastë pudre me mish dhe mish pule empanada

Hmmmmm…. ! Një kënaqësi gjithashtu dhe atë që nuk mund të dështoni ta provoni! Pjesa e aspektit të të dyjave është e njëjtë me përshkrimin e asaj të mëparshmes: vërtet mirë! Dhe mbushjet e tij tepër të lehta.

img-5531_1-2002146
Pastiçeri Casa Piriquita

Për të mësuar më shumë rreth historisë, traditave dhe kështjellave të qytetit të bukur të Sintra, shikoni: Itinerari për një ditë në Sintra: çfarë të bëni dhe ku të hani?

Artikujt e fundit