1-1-e1669908198824-png
ovo mole - aveiro - ëmbëlsirë - restorant - pasta

Të gjitha në lidhje me Moles Ovos të rajonit Aveiro

Çfarë janë Ovos Moles dhe ku ta hani këtë ëmbëlsirë të famshme?

Nuk mund të mos e shijoni! 

Moles e famshme dhe të parezistueshme Ovos janë një ëmbëlsirë tipike nga rajoni Aveiro, e trashëguar nga traditat e manastirit të saj femëror. Mund t'i gjeni në disa vende në këtë rajon. 

Pastelaria Rossio simpatik dhe Oficina do Doce elegante janë vende të mira për të shijuar këtë delikatesë.

Përveç gjetjes së tyre në formën e tij origjinale, do ta gjeni edhe në formën e akullores në një dyqan të vogël dhe miqësor të quajtur Gelados de Portugal. Hmmm ... Uma delícia !!!

Dyqani Gelados de Portugal
Dyqani Gelados de Portugal

Për të folur përsëri për këtë ëmbëlsirë ...

Edhe pse masa e tij është konsistente, është shumë kremoze dhe e përftuar falë sheqerit me pike dhe të verdhat e vezëve shumë të freskëta. Forma më e njohur e aplikimit të saj është në formatet e fletëve të holla të bukës pa maja (obreia). Kjo do të thotë për një mikpritës.

Ne mund t'i gjejmë këto shtresa të holla të hostit në forma të ndryshme të elementeve detare. Për shembull: peshqit, butakët, kërpudhat, molusqet. Ky frymëzim është për shkak të afërsisë së tij me grykëderdhjen.

ëmbëlsirë ovo mole - pasticeri aveiro - bar restoranti
Ovo ëmbëlsirë mole

A e dini historinë e kësaj ëmbëlsire? Po ju them…

E gjitha filloi me futjen e kallamit të sheqerit në Gadishullin Iberik nga arabët në shekullin e XNUMX -të, të cilët ishin të shpejtë në përpjekjen për ta mbjellë atë. Sidoqoftë, vetëm në shekullin e XNUMX -të, pas zbulimit të fundit të ishullit të Madeira, portugezët kuptuan se ishte vendi ideal për plantacionin e tyre.

Shumë shpejt, prodhimi i sheqerit filloi të fitonte rëndësi në aktivitetet ekonomike! Një pjesë e prodhimit ishte e destinuar për shtëpinë mbretërore, dhe kjo e fundit shpërndau një pjesë tjetër si lëmoshë për institucionet dhe kongreset e ndryshme. Manastiri i Jezusit të Aveiro është një prej tyre.

monasteiro-de-jesus-Catholic-aveiro-ovos-moles
Monasteiro de Jesus - manastir

Kjo është kur u shpikën Ovos Moles de Aveiro! Në atë kohë, ata përdornin të bardhat e vezëve për punët e shtëpisë, të tilla si hekurosja e pjesëve të vështira të rrobave. Sa i përket të verdhave, ne nuk dinim si t’i përdornim, përveç që kishin jetëgjatësi të shkurtër.

Për këtë arsye, murgeshat e manastirit, një ditë vendosën t'i shtojnë ato në sheqer. Dhe nga ana tjetër, zbuloi se në këtë mënyrë ata zgjasin më shumë dhe bëjnë këtë ëmbëlsirë të shijshme!

Për të mësuar më shumë rreth traditave të këtij qyteti të bukur të Aveiro, shikoni: Veneza Portuguesa në Aveiro: vizita, aktivitete, sezoni më i mirë.

Nga Mayara Rods

Artikujt e fundit