beachberlengas-peniche-portugalisht-praiadocarreirodo Mosteiro (8)

Plazhe të qeta me ujëra të kristalta, shpella të pashkelura me bukuri të papërshkrueshme dhe pulëbardha, shumë pulëbardha! Një grup ishujsh ku kombinimi i klimës mesdhetare dhe atlantike ka krijuar një ekosistem unik në botë. Arkipelagu Berlengas është një vend i shenjtë i vogël natyror - i pashkelur dhe pothuajse i egër - në bregdetin Portugez.

Qasja në ishull bëhet vetëm me anije, e cila niset nga qyteti më i afërt, Peniche. Duhen rreth 30 minuta për të arritur në arkipelagun Berlengas, i cili shtrihet 15 kilometra nga bregu perëndimor i Cabo Carvoeiro.

Para se të shkoni, ju sugjerojmë të shkoni në supermarket për të rezervuar atë ditë. Ky është një udhëtim ditor dhe në këtë ishull do të gjeni vetëm një restorant. Pra sillni fruta, sanduiçe, ujë për një piknik në plazh.

Në qytetin Peniche, drejtohuni për në Cais de Embarque, ku do të gjeni opsionet e ndryshme të varkave / katamaranëve drejt ishullit Berlengas, ose të njohur edhe si Berlenga Grande.

Për ta bërë këtë vizitë, ju lutemi rezervoni vendin tuaj direkt në faqen e internetit: kthimi i katamaranëve Ishujt BerlengasMe Përndryshe ju rrezikoni të jeni pa një vend ose në një listë pritjeje në rast anulimi.

The Farol Duque de Bragança

Rrugës për në ishull, do të shihni në një peizazh befasues, farin Duque de Bragança. E ndërtuar në 1841 dhe 29 metra e lartë, far përdor energjinë e grumbulluar gjatë ditës falë disa paneleve diellore. Ndodhet në pikën më të lartë të Berlenga Grande.

Farol-Duque-de-Braganca-barge-archipelagodesberlengas
Farol Duka i Bragancas

Ilha da Berlenga Grande

Pavarësisht nga emri i tij, Ilha da Berlenga Grande është një ishull i vogël dhe mund të eksplorohet brenda disa orësh. Prandaj, mos prisni të gjeni shumë atraksione atje, pasi mund të zhgënjeheni. Ishulli është një parajsë për zhytësit dhe entuziastët e shikimit të shpendëve.

Nëse nuk i përshtateni këtij profili, mund të notoni dhe të pushoni në plazhin e Carreiro do Mosteiro - i vetmi i arritshëm në këmbë në arkipelag -, ecni nëpër shtigje dhe lëreni veten të magjepseni nga peizazhi.

beachberlengas-peniche-portugalisht-praiadocarreirodomosteiro (9)
Plazhi i Berlengas

Rezervati i Natyrës Berlengas ka qenë një Rezervë Botërore e Biosferës e UNESCO -s që nga qershori 2011. Ju mund të vizitoni arkipelagun midis Marsit dhe Tetorit, me një kufi maksimal prej 550 vizitorësh në ditë. Gjatë muajve të tjerë të vitit, ishulli Berlenga është i banuar vetëm nga rojtarë farë dhe roje nga Instituti për Ruajtjen e Natyrës dhe Pyjeve (ICNB).

Bairro de Pescadores

Bairro de Pescadores është ndalesa juaj e parë në ishull pasi është shumë afër ankorimit. Aty do të gjeni disa shtëpi peshkatarësh dhe restorantin Mar e Sol (i vetmi në ishull). Alsoshtë gjithashtu selia e projektit Life Berlengas.

Atje është bërthama e vetme e banimit të arkipelagut të Berlengas.

bairrodepescadores-beachberlengas-peniche-portugal-praiadocarreirodo Mosteiro
Bairro de Pescadores në Berlengas

Edhe pse është ende një vend i panjohur për shumë njerëz, profesioni i tij njerëzor daton në kohët e lashta. Ai madje u quajt Ishulli i Saturnit nga gjeografët romakë. Më vonë u vizitua nga marinarët myslimanë, marinarët Viking dhe privatët francezë dhe anglezë.

Praia do Carreiro do Mosteiro

Gjithashtu i njohur si Praia da Berlenga Grande, është plazhi më i famshëm në arkipelag.

beachberlengas-peniche-portugalisht-praiadocarreirodomosteiro
Praia do Carreiro do Mosteiro

Shtë afër ankorimit dhe me kushte të shkëlqyera për të shijuar detin e pamasë. Me një gjatësi prej rreth 40 metrash, është bërë nga rëra e bukur e artë dhe nuk ka infrastrukturë noti.

beachberlengas-peniche-portugalisht-praiadocarreirodomosteiro (4)
Praia do Carreiro do Mosteiro

Ju gjithashtu mund të provoni plazhet e vegjël, si Praia do Forte, të vendosura pranë urës së muraturës që lidh fortesën me Berlenga, ose Praia Cova do Sonho, me një plazh të vogël ranor që pothuajse zhduket në valën e lartë.

Forte São João Baptista

Ndërtimi më i dukshëm në ishull është Fort São João Baptista das Berlengas, i cili duket se shtrihet nga shkëmbinjtë në oqean. Nuk dihet saktësisht se kur është ndërtuar, por dëshmitë tregojnë se atje kishte një fortifikim që nga shekulli i XNUMX -të.

fortsaojoaobaptista-peniche-archipeldesberlengas (2)
Forte Sao João Baptista.

Pas disa rinovimeve në vitet 1930, ai më në fund u bë hotel në vitet 1950.

Aktivitete të tjera për të bërë në ishull

Një nga aktivitetet më të njohura në Berlengas është eksplorimi i shpellave që ekzistojnë në të gjithë arkipelagun. Më i famshmi dhe mbresëlënësi është Furado Grande, i cili kalon praktikisht në të gjithë ishullin në një lloj tuneli natyror 70 metra të gjatë dhe 20 metra të lartë.

beachberlengas-peniche-portugalisht-praiadocarreirodo Mosteiro (2)
Berlinga

Pikat kryesore të tjera janë Cova do Sonho dhe Furado Pequeno, të cilat janë të arritshme vetëm me anije dhe mund të vizitohen vetëm në baticë të ulët. Ka dhjetëra shpella për të eksploruar në të gjithë ishullin, shumë prej të cilave janë të zhytura dhe të arritshme vetëm me zhytje.

Ka dy shtigje hiking që mund të ndiqni për të eksploruar ishullin. E para është shtegu Berlenga, i cili shkon nga lagja e peshkatarëve në fortesë dhe kalon pranë farit. Do të arrini në një pikë vëzhgimi nga ku do të keni një nga pamjet më të mira të Fort São João Baptista.

faroldaberlenga-peniche-archipelagodesberlengas
Farol da Berlenga

E dyta është një shteg rrethor 1,5 kilometra më i lehtë për të ecur, Shtegu Ilha Velha. Do t'ju çojë drejtpërdrejt në habitatin e pulëbardhave. Nga maja e shkëmbinjve mund të shihni disa nga ishujt që rrethojnë Berlengas, si Estelas ose Farilhões.

 

Nga Mayara Rods