vizitë-qyteti-i-porto-portugez-turizëm

Porto është qyteti i dytë më i populluar në Portugali, me rreth 215 banorë. Por kjo nuk do të thotë që vendi humbet hijeshinë e tij dhe gjithë hijeshinë që e rrethon: monumentet historike, peizazhet e bukura, muzetë dhe rrugët shumëngjyrëshe tërheqin vizitorë nga e gjithë bota.

Ndodhet në rajonin verior të Portugalisë, duke qenë kryeqyteti i rajonit metropolitane me të njëjtin emër. Distanca midis kësaj komune simpatike dhe Lisbonës është rreth 300 km. Prandaj, një nga mënyrat për të arritur atje është duke marrë një tren ose një autobus në kryeqytetin Portugez.

10 atraksionet kryesore turistike në Porto:

1- Libraria Lello (ose libraria Chardron)

Përveç se është e bukur, kjo librari ofron shumë kuriozitete interesante.

Konsiderohet si një nga libraritë më të bukura në botë (e treta, sipas listës së Guardian 2008 dhe listës 2010 Lonely Planet).

vizitë-librari-lello-porto-Portugali-turizëm
Librari Lello

Ndërtesa e ndërtuar në stilin neo-gotik të Portos tërheq shumë vëmendje, përveç arkitekturës së saj të mahnitshme të brendshme. Brenda, ajo ka një shkallë super ikonike të kuqe në qendër, me nofkën "lule ekzotike".

vizitë-librari-lello-porto-Portugali-turizëm
Tavani i librarisë Lello

Një kuriozitet interesant është se Lello shërbeu si frymëzim për JK Rowling për filmin Harry Potter. Shtë përdorur për të përshkruar "Flourish & Blotts", librari që Harry dhe miqtë e tij frekuentojnë. E gjithë kjo ndodhi kur autori jetonte në Portugali dhe filloi të shkruante skica të këtij libri shumë të suksesshëm.

2- Udhëtoni me varkën Rabelo përtej lumit Douro

Shtë një varkë tipike portugeze që dikur mbante verë Port nga rajoni Douro në qytetin e Portos. Gjatë këtij turneu do të kaloni urat e bukura të qytetit, siç është ura D. Luís I.

vizitë-qyteti-i-porto-Portugal-turizmi-anije-rabelo-rio-douro-lumi
Varka Rabelo - lumi Douro në Porto

Struktura e famshme prej hekuri e Urës D. Luís është një nga kartolinat e Portos. Ajo pa projektin e saj të firmosur nga i njëjti krijues i kullës më të famshme në Paris, Gustave Eiffel.

Ai lidh rajonin qendror të qytetit me rrethin Vila Nova de Gaia dhe ofron pamjen më të mirë të lumit Douro.

Një turne klasik dhe i shijshëm është të ecësh përgjatë lumit Douro dhe të vëzhgosh qytetin. Mund të uleni në një kafene apo bar për të pirë një pije.

vizitë-qytet-porto-Portugali-bar-ribeira-turizëm
Sheshi Ribeira

Vendi ribeira është një vend i mrekullueshëm për të parë jetën që kalon.

3- Kisha dhe Torre dos Clérigos

Torre dos Clérigos, një tërheqje tradicionale turistike në qendër të qytetit, është kulla më e lartë në Portugali dhe qëndron 76 metra e lartë.

vizitë-qyteti-i-Porto-Portugal-turizëm-kishë-torre-dos-clérigos
Torre dos Clérigos

Shtë e mundur të ngjitësh një shkallë që të çon në majë të kullës dhe të kesh një pamje panoramike të jashtëzakonshme të Portos. Struktura është një aneks i kishës me të njëjtin emër, dhe gjithashtu ka 49 kambana të instaluara brenda.

4- Stacioni São Bento

Ajo u projektua nga Marques da Silva në 1900 në vendin e një ish -manastiri. Ndodhet në mes të zhurmës së qendrës së qytetit.

vizitë-porto-estacao-hekurudhë-stacion-sao-beto-porto-portugalisht
Stacioni São Bento

Ky stacion është një vend i domosdoshëm jo vetëm për ata që do të udhëtojnë me tren, por edhe për dashamirët e arkitekturës.

Vlen të admirohet hyrja e saj e bukur, me piktura të bëra në pllaka portugeze.

vizitë-porto-estacao-stacion hekurudhor-sao-beto-porto-portugalisht-azuleijo-historique
Pllaka portugeze në stacionin e trenit Sao Bento

Struktura e tij paraqet një pasuri befasuese detajesh, me më shumë se 20 pllaka Portugeze. Këto tregojnë fazat historike të vendit.

5- Shtëpia e Muzikës

Shumë njerëz shkojnë atje për të bërë një turne udhëzues ose thjesht për të bërë fotografi të fasadës dhe arkitekturës së vendit. Prandaj këshilla është që të përpiqeni ta jetoni vërtet përvojën. Planifikoni përpara dhe shkoni të shihni një koncert.

vizitë-casa-da-musica-porto-Portugal-turizëm
Casa da Musica

Vendi është përgjegjës për promovimin e koncerteve të jashtëzakonshme, me katër grupe fikse shtëpie: Orkestra Simfonike, Ansambli Remix, Orkestra Barok dhe Kori. Ndërtesa gjithashtu mban punëtori dhe ngjarje edukative për të rriturit dhe fëmijët. Si dhe restorante dhe bare.

6- Tregu Bolhão

Ndodhet në një pjesë super qendrore të qytetit, rreth 600 metra nga stacioni i trenit São Bento. Ndodhet në një ndërtesë të ndërtuar midis 1914 dhe 1917.

vizitë-treg-mercado-do-bolhao-porto-portugalisht-turizëm (2)
Tregu Bolhão

Në 2006, Mercado do Bolhão mori titullin e së mirës me interes patrimonial, falë strukturës së tij arkitektonike, vlerave të saj historike dhe kulturore artistike dhe simbolike. Më vonë, në vitin 2013, ai u klasifikua si një monument me interes publik.

vizitë-treg-mercado-do-bolhao-porto-portugalisht-turizëm
Tregu Bolhão

Shtë një treg tradicional që shet fruta, perime, peshk, me shitje autentike dhe disa mundësi ushqimi. Aty do të gjeni lule, ushqime të freskëta (djathë, ëmbëlsira, bukë, peshk) dhe suvenire nga Portugalia të të gjitha llojeve.

Një vend me një atmosferë të jashtëzakonshme, ku edhe sot zhvillohen seanca të gjalla negociatash.

7- Fondacioni Serralves dhe kopshtet e tij

Ky institucion kulturor synon të promovojë artin bashkëkohor në Portugali. Përveç muzeut, i cili ka pritur disa ekspozita udhëtuese që nga viti 1999, ajo që gjithashtu tërheq vëmendjen e vizitorëve janë kopshtet e mëdha.

vizitë-serralves-foundation-porto-portugalisht-turizëm
Fondacioni Serralves

Entuziastët e muzeut mund të shijojnë drekën në restorantin në vend. Sigurohuni që të ndaleni pranë bibliotekës, llambat blu gjigande të së cilës dekorojnë vendin.

8- Katedralja Porto ose Sé do Porto

Të vizitosh kishat e Portos është si të zhytesh në historinë e qytetit, dhe Katedralja Sé është një nga ndalesat e detyrueshme në këtë lloj vizite.

vizitë-bëni-porto-porto-portugalisht-turizëm
Se do Porto

E ndërtuar në stilin romantik në mesin e shekullit të XNUMX -të, ndërtesa ka dy kulla anësore dhe tre anije të brendshme. Ju gjithashtu mund të shfrytëzoni rastin për të vizituar manastirin gotik dhe muzeun e thesarit.

9- Vila Nova de Gaia - vizitoni një bodrum vere Porti

Kjo është një vizitë e domosdoshme për këdo që udhëton në Porto. Vizitoni një kantinë vere, kuptoni procesin e prodhimit të verës në Port dhe, në fund, shijoni cilësitë e ndryshme të verës.

Ju mund të shkoni në Bodrumet Calém të vendosura në Vila Nova de Gaia.

vizitë-shpella-calem-verë-porto-Portugali-turizëm
Bodrumet e Calém

Kjo do t'ju lejojë të zbuloni prodhimin e kësaj pjate delikate, të shijoni disa tituj dhe të blini disa shishe me çmime tërheqëse.

10- Shijoni natën në rue de la Galeria de Paris

Ky këshillë është për ata që duan të njihen me jetën e natës në Porto. Filloni mbrëmjen tuaj në një nga baret në Rua Galeria të zhurmshme të Parisit, rruga më e gjallë në Porto, pastaj ndoshta goditni një klub.

vizitë-rue-de-la-galeria-bar-porto-portugalisht-turizëm
Rruga e Galerisë

Për të mësuar më shumë për restorantet dhe shijet tipike të këtij rajoni, shihni: Ku të hani në Porto: këshilla për shijet tipike të rajonit që duhet të përfshini në itinerarin tuaj.