1-1-e1669908198824-png
Çmimet Botërore të Udhëtimit 2022

World Travel Awards 2022: Portugalia dominon konkurrencën

Gjatë finales së madhe të World Travel Awards, u shpërblyen projektet në lidhje me turizmin. Portugalia ka fituar dymbëdhjetë çmime, duke përfshirë atë të destinacionit të parë metropolitan bregdetar në botë për kryeqytetin e saj Lisbonën. Prandaj është një triumf i vërtetë për Pays des Carnations. Në këtë artikull, gjeni më shumë informacion rreth World Travel Awards 2022.

Kuptimi i World Travel Awards

Çmimet Botërore të Udhëtimit konsiderohen si "Oscarët e Turizmit". Ky program filloi në vitin 1993 dhe synon të njohë punën e bërë në industrinë e turizmit në nivel global për të rritur konkurrueshmërinë dhe cilësinë e kësaj fushe. Përzgjedhja e të nominuarve bëhet globalisht nga mijëra profesionistë të industrisë, të cilët zgjedhin të preferuarat e tyre çdo vit.

Portugalia fiton disa çmime

Portugalia u nominua në kategoritë "Destinacioni kryesor në botë 2022", "Destinacioni kryesor i familjes në botë 2022" dhe "Destinacioni kryesor i natyrës në botë 2022". Gjatë ceremonisë së ndarjes së çmimeve, vendi fitoi dymbëdhjetë çmime.

Votimi për këto çmime ndërkombëtare bëhet nga publiku i gjerë dhe më shumë se 200 profesionistë të agjencive të udhëtimit dhe turizmit nga 000 vende. Për të votuar për World Travel Awards, është e nevojshme të regjistroheni dhe të konfirmoni adresën tuaj të emailit. Votimi mund të bëhet deri më 160 tetor, dhe ceremonia e ndarjes së çmimeve (Ceremonia e Madhe Gala Final e Çmimeve Botërore 20) u mbajt në Al Bustan Palace, një hotel Ritz-Carlton në Oman, më 2022 nëntor.

Çmimet më të spikatura të marra nga Portugalia

Porto u zgjodh si destinacioni më i mirë urban në botë dhe Lisbonne fiton në kategorinë e destinacionit më të mirë metropolitane bregdetare. Përveç kësaj, Madeira fiton sërish, për të tetën herë, titullin e destinacionit më të mirë të ishullit. TAP fitoi gjithashtu kompaninë ajrore më të mirë për fluturimet në Afrikë dhe linjën ajrore më të mirë për fluturimet drejt Amerikës së Jugut.

Për sa u përket projekteve kombëtare, dallohen dy prej tyre:

  • Paiva Trails ka fituar edhe një herë çmimin World Travel për tërheqjen më të mirë të turizmit të aventurës;
  • Dark Sky Alqueva, territori portugez-amerikan që ju lejon të admironi qiellin e natës pa ndërhyrje, fiton çmimin e turizmit përgjegjës;

Parques de Sintra – Monte da Lua, gjithashtu fitues i shumëfishtë, u dallua si kompania më e mirë e konservimit. Krahas kësaj, kompania portugeze Amazing Evolution u shpall operatori më i mirë i hoteleve të butikut. "Oscars" të tjerë u janë dhënë hoteleve luksoze portugeze, duke përfshirë Olissippo Lapa Palace (hoteli klasik), Dunas Douradas Beach Club (vila dhe resorti golfi) dhe Pestana Palace Lisboa (hoteli më i mirë luksoz i biznesit).

Çmimet e marra nga vende të tjera

Gjatë World Travel Awards 2022, Vietnami fitoi gjithashtu disa çmime, duke përfshirë Urban Getaway për Hanoi, Destinacioni i Ishullit Natyror për Phu Quoc. Vendi është gjithashtu destinacioni më i mirë i trashëgimisë.

Xhamajka është destinacioni më i mirë për kroçerat dhe, për muajt e mjaltit, asgjë nuk e kalon Saint Lucia në Karaibe. Dubai, nga ana tjetër, është më i miri për udhëtime pune dhe si destinacion natyror u zgjodh Omani. Midis listës së destinacioneve në zhvillim për të parë, mund të gjeni Batumi, Gjeorgji.

Fitues të tjerë të mëdhenj përfshijnë Qatar Airways (Linja ajrore më e mirë), Emirates (Marka më e mirë e Aviacionit Civil), AirAsia (Best Low Cost), Ritz-Carlton Aman (Hotel luksoz dhe Spa) dhe Jumeirah Al Naseem (hoteli më i mirë, Emiratet e Bashkuara Arabe).

Artikujt e fundit