1-1-e1669908198824-png
salmon-limon-mustardë-salcë-e lehtë i pjekur-1-8710805-8823770-jpg

Recetë e lehtë për salmon të pjekur me salcë limoni dhe mustarde

A ju pëlqejnë recetat e salmonit? Bëni këtë salmon të shijshëm dhe të lehtë të pjekur të spërkatur me salcë mustardë limoni.

salmon-limon-mustardë-salcë i pjekur lehtë-1-8356457

Jeni të hutuar se çfarë të gatuani për darkë në ditët e javës kritike? Kjo recetë është shumë e thjeshtë për t'u bërë. I rregullojmë filetot e salmonit me kripë dhe piper, i spërkasim me një salcë të shijshme mustardë limoni dhe i pjekim për rreth 18 deri në 20 minuta. Të bëftë mirë!!!

salmon-limon-mustardë-salcë i pjekur lehtë-2-6975173

PËRBËRËSIT PËR KËTË RECETË

Këtu do të gjeni të gjithë përbërësit e nevojshëm për të përgatitur këtë recetë:

Fileto salmon – Përbërësi kryesor i kësaj recete.
Vaj ulliri, mustardë Dijon, hudhër të grirë, trumzë të grirë dhe lëng limoni – Për salcën.
Piper dhe kripë – Për të erëzuar filetot e salmonit.

Më poshtë është matja e saktë e të gjithë përbërësve dhe udhëzuesi hap pas hapi për këtë recetë.

SI TË BËJMË SALMON TË PJEKËT LEHTË ME SALMËS MUSTARDE LIMONI:

Hapi 1: Ngroheni furrën në 200°C (400ºF).

Hapi 2: Vendosni filetot e salmonit në një enë pjekjeje dhe i rregulloni me kripë dhe piper.salmon-limon-mustardë-salcë i pjekur lehtë-4-4654991

Hapi 3: Në një enë bashkojmë mustardën Dijon, hudhrën e grirë, trumzën e grirë, lëngun e limonit dhe vajin e ullirit.salmon-limon-mustardë-salcë i pjekur lehtë-5-2484596

Hapi 4: Spërkatni filetat e salmonit me salcën e mustardës së limonit dhe piqini për 18 deri në 20 minuta.salmon-limon-mustardë-salcë i pjekur lehtë-6-3321975

Hapi i dytë: Fikni furrën dhe shërbejeni salmonin me oriz ose pure patatesh.

salmon-limon-mustardë-salcë i pjekur lehtë-3-4640617

KËSHILLA PËR KËTË RECETË

Vendoseni raftin e furrës në mes. Kjo lejon që ajri i nxehtë të qarkullojë në mënyrë të barabartë rreth filetove të salmonit, duke rezultuar në gatim të barabartë.

Salmon i lehtë i pjekur me salcë mustarde limoni

A ju pëlqejnë recetat e salmonit? Bëni këtë salmon të shijshëm dhe të lehtë të pjekur të spërkatur me salcë mustardë limoni.

Par

Shërbimet:: 4

Koha e përgatitjes:
10 metra

Koha e GATIMIT:
20 metra

Koha totale:
30 metra

Përbërësit

 • 4 fileto salmon (600 gram (1 1/3 paund))
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 1 lugë mustardë Dijon
 • 1 thelpinj hudhër
 • 1 lugë çaji trumzë e grirë
 • Lëng nga një limon
 • 1/2 lugë çaji piper
 • Kripë (për shije)

udhëzime

 1. Ngroheni furrën në 200°C (400ºF).
 2. Vendosni filetot e salmonit në një enë pjekjeje dhe i rregulloni me kripë dhe piper.
 3. Në një enë bashkojmë mustardën Dijon, hudhrën e grirë, trumzën e grirë, lëngun e limonit dhe vajin e ullirit.
 4. Spërkatni filetat e salmonit me salcën e mustardës së limonit dhe piqini për 18 deri në 20 minuta.
 5. Fikni furrën dhe shërbejeni salmonin me oriz ose pure patatesh.

% VLERA DITORE

Kalori 267

Yndyrë totale 16,5 g (21%)

Yndyrë të ngopur 2,5 g (12%)

kolesteroli 66 mg (22%)

Sodium 152 mg (7%)

Karbohidratet totale 1 g (0%)

Proteina 29,5g

Artikujt e fundit