1-1-e1669908198824-png
mish pule-merak-patate-karrota-01-6599153-2073238-jpg

Recetë e thjeshtë për zierje me patate pule

mish pule-merak-patate-karrota-02-2104551

PËRBËRËSIT PËR KËTË RECETË

Këtu do të gjeni të gjithë përbërësit e nevojshëm për të përgatitur këtë recetë:

Pulë dhe patate – Dy përbërësit kryesorë të recetës.
Vaj ulliri, verë e bardhë, qepë dhe domate – Për t’i dhënë ngjyrë dhe shije salcës.
Karrota – Jepini ngjyrë dhe shije recetës.
Trumzë, paprika, piper, arrëmyshk, hudhër dhe kripë – Përbërësit për erëza dhe aromatizues të pulës dhe patateve.

Më poshtë është matja e saktë e të gjithë përbërësve dhe udhëzuesi hap pas hapi për këtë recetë.

SI TË BËNI TË LEHTË NJË PULE DHE PATATE:

Hapi 1: Qëroni dhe lani patatet dhe karrotën. Pritini patatet dhe karrotën në copa të vogla.

Hapi 2: Në një tenxhere të madhe shtojmë qepën e grirë, domaten e qëruar të prerë në copa të vogla, hudhrat e qëruara, pulën, patatet dhe karotën. I rregullojmë me kripë, piper, arrëmyshk, paprika, trumzë, vaj ulliri dhe verë të bardhë.pule-step-patate-karrota-hapa-04-7266191 E mbulojmë tiganin me kapak dhe e ziejmë në zjarr të ulët për rreth 1 orë e 15 minuta. Shkundni tiganin herë pas here.

Hapi 3: Fikni nxehtësinë dhe shërbejeni.

Artikujt e fundit