1-1-e1669908198824-png
portugez-vermiçeli-puding-2-2903567-1509200-jpg

Receta portugeze e pudingut me vermiçeli | Ushqimi i Portugalisë

Ky puding i shijshëm portugez me vermiçeli është i përsosur për t'u shërbyer në raste të veçanta. Kjo është një recetë shumë e njohur gjatë sezonit të Krishtlindjeve. Është një recetë e shpejtë dhe e lehtë!

Nëse i keni ftuar miqtë tuaj për drekë dhe dëshironi të përgatisni një ëmbëlsirë të thjeshtë dhe të shijshme, përgatiteni këtë recetë tipike portugeze!
Gatuani vermiçelin në qumësht të kalitur me shkopin e kanellës dhe lëkurën e limonit, shtoni kremin e të verdhëve të vezëve dhe zbukurojeni me pluhur kanelle. Lëreni të ftohet dhe shërbejeni! Të bëftë mirë!!!

portugez-vermiçeli-puding-7-5493774

PËRBËRËSIT PËR KËTË RECETË

Këtu do të gjeni të gjithë përbërësit e nevojshëm për të përgatitur këtë recetë:

Vermiçeli – Përbërësi kryesor i kësaj recete.
gjalpë – Shtoni shijen dhe kremin.
qumësht – Për të aromatizuar dhe gatuar vermiçelin.
Sheqer i grimcuar, lëkura e limonit dhe shkop kanelle – Ëmbëlsi dhe shije.
Të verdhat e vezëve – Shtoni kremin dhe aromën.
Pluhur kanelle - Për zbukurim.

Më poshtë është matja e saktë e të gjithë përbërësve dhe udhëzuesi hap pas hapi për këtë recetë.

SI TË BËJMË PUDING PORTUGEZ VERMICELI:

Hapi 1: Në një tenxhere hedhim qumështin, sheqerin, lëkurën e limonit, gjalpin dhe shkopin e kanellës.portugez-vermiçeli-puding-4-8318567 E trazojmë, e vendosim tiganin në sobë në zjarr mesatar-të lartë dhe e lëmë të vlojë. Në fillim të zierjes, shtoni vermiçelin, përzieni dhe gatuajeni për 7 deri në 8 minuta.

Hapi 2: Kur vermiçeli të jetë zier dhe qumështi të bëhet pak kremoz, fikim zjarrin. Hiqni lëkurën e limonit dhe shkopin e kanellës dhe lëreni të ftohet për rreth 10 minuta.portugez-vermiçeli-puding-5-1031177

Artikujt e fundit