1-1-e1669908198824-png
pure-patate-pule-pan-1-5498550-6405146-jpg

Receta për tavë pule me pure patate

Kjo recetë me tavë pule me pure është e përkryer për një drekë familjare. Është një ushqim i thjeshtë komod që të gjithë e duan zakonisht. Fëmijëve tuaj do ta pëlqejnë këtë recetë!

pure-patate-pule-pan-1-8475121

Mblidhni familjen në tryezë dhe bëni këtë recetë të shijshme! Thërrmoni pulën dhe skuqeni në vaj ulliri, qepën, hudhrën dhe karotën e grirë. Piqni me pure patatesh të lyera me të verdhë veze. Të bëftë mirë!!!

pure-patate-pule-pan-3-4671773

PËRBËRËSIT PËR KËTË RECETË

Këtu do të gjeni të gjithë përbërësit e nevojshëm për të përgatitur këtë recetë:

Pulë dhe patate – Përbërësit kryesorë të kësaj recete. Pulë e tërhequr dhe pure patatesh.
E kuqja e vezes – Lajeni me furçë para gatimit.
Arrëmyshk, piper dhe kripë – Për të erëzuar pulën dhe purenë e patateve.
margarinë – Shtojini shije puresë së patateve.
Qepë, vaj ulliri, hudhër dhe karotë të grirë – Për gatimin e pulës.
qumësht – I jep teksturën e nevojshme pure patateve.

Më poshtë është matja e saktë e të gjithë përbërësve dhe udhëzuesi hap pas hapi për këtë recetë.

Tavë me pure pule

Kjo recetë me tavë pule me pure është e përkryer për një drekë familjare. Është një ushqim i thjeshtë komod që të gjithë e duan zakonisht. Fëmijëve tuaj do ta pëlqejnë këtë recetë!

Par

Shërbimet:: 4

Koha e përgatitjes:
20 metra

Koha e GATIMIT:
1h35

Koha totale:
1h55

Përbërësit

 • 1 kg (2 1/4 paund)) pulë e prerë në copa
 • 1 e verdhe veze
 • 75ml (1/3 filxhan) vaj ulliri
 • 1/2 lugë çaji arrëmyshk
 • 1/2 lugë çaji piper
 • Karafil 3 hudhër
 • 1 karotë mesatare
 • 1 qepë të mesme
 • Kripë (për shije)
 • 1 qepë e vogël për gatimin e pulës
 • Për purenë:

 • 1,2 kg (2 2/3 paund) patate
 • 1 lugë gjelle margarinë
 • Lëng i gjysmë limoni
 • 1/2 lugë çaji arrëmyshk
 • 1/2 lugë çaji piper
 • 400ml (1 3/4 gota) qumësht
 • Kripë (për shije)

udhëzime

 1. Vendoseni pulën në një tenxhere me ujë të salduar me kripë dhe një qepë të vogël të qëruar. Ziejeni në zjarr të lartë. Kur të fillojë të vlojë, zvogëloni nxehtësinë në mesatare-të ulët dhe gatuajeni për rreth 40 minuta. Pasi të jetë gatuar, vendoseni pulën në një pjatë dhe lëreni të ftohet. I hiqni lëkurën dhe kockat e pulës dhe e thërrmoni me pirun.
 2. Në një tenxhere të madhe shtojmë qepën e grirë, karotën e grirë, hudhrën e grirë dhe vajin e ullirit. E trazojmë dhe e kaurdisim në zjarr të ulët derisa qepa të fillojë të skuqet, duke e trazuar herë pas here. Shtoni mishin e pulës së grimcuar dhe rregulloni me arrëmyshk dhe piper. Përziejini dhe ziejini në zjarr të ulët për 7-8 minuta, duke i përzier herë pas here. Fikni zjarrin.
 3. Për purenë:
  Qëroni, lani patatet dhe pritini në copa. i vendosim në një tenxhere me ujë të lyer me kripë dhe i ziejmë në zjarr të fortë. Kur të fillojë të vlojë, zvogëloni nxehtësinë në mesatare dhe gatuajeni patatet për rreth 20 deri në 25 minuta. Kur patatet të jenë zier, hiqeni tiganin nga zjarri dhe kullojeni ujin. Pure patatet me një pure patate. I rregullojmë me margarinë, arrëmyshk, piper, lëng limoni dhe qumësht. E trazojmë me lugë druri dhe e kthejmë në zjarr në zjarr të ulët. Kur të fillojë të flluskojë, fikeni zjarrin.
 4. Ngroheni furrën në 180°C (350ºF).
 5. Në një enë pjekje vendosni një shtresë pure, një shtresë pule dhe një shtresë tjetër pure. E lyejmë me të verdhën e vezës të rrahur dhe e pjekim për rreth 45 minuta derisa pureja të fillojë të marrë ngjyrë kafe.
 6. Fikni nxehtësinë dhe shërbejeni.

% VLERA DITORE

Kalori 855

Yndyrë totale 32 g (41%)

Yndyrë të ngopur 7 g (36%)

kolesteroli 253 mg (84%)

Sodium 313 mg (14%)

Karbohidratet totale 58 g (21%)

Proteina 82,5g

Artikujt e fundit