1-1-e1669908198824-png
biskota-gjalpë-1-6094955-7813892-jpg

Receta e biskotave me gjalpë | Ushqimi i Portugalisë

Këto biskota të shijshme dhe të thjeshta me gjalpë janë perfekte për mëngjes me një lëng freskues portokalli! Fëmijët tuaj do ta pëlqejnë atë!

biskota-gjalpë-1-4080225

Këto biskota të shijshme me gjalpë janë kaq të thjeshta për t'u përgatitur dhe janë perfekte në çdo kohë të vitit. Pasi të jetë bërë brumi, thjesht formoni pjesë të vogla të brumit, lyeni me gjalpë të shkrirë dhe piqni për rreth 15 minuta. Lëreni të ftohet, dekorojeni me sheqer pluhur dhe shërbejeni. Të bëftë mirë!!!

biskota-gjalpë-3-2743076

PËRBËRËSIT PËR KËTË RECETË

Këtu do të gjeni të gjithë përbërësit e nevojshëm për të përgatitur këtë recetë:

Veza – I bën biskotat më të buta dhe më të përtypura.
Lëkura e limonit – Shton një aromë shumë të këndshme të freskët.
Miell për të gjitha qëllimet – I jep konsistencë biskotave dhe formon bazën e brumit.
Sheqer pluhur – Ëmbëlsi dhe shije.
gjalpë – I bën biskotat të buta dhe më të shijshme.
sel – Thekson të gjitha shijet e tjera.
Sheqer pluhur - Për zbukurim.

Më poshtë është matja e saktë e të gjithë përbërësve dhe udhëzuesi hap pas hapi për këtë recetë.

SI TË BËNI BISKË GJALLI:

Hapi 1: Rrihni sheqerin dhe gjalpin e shkrirë derisa të përftoni një masë kremoze. Shtoni vezën, lëkurën e limonit, pak kripë dhe përziejini për 2 minuta derisa të përfshihen mirë. Shtoni miellin dhe paloseni me një shpatull derisa të përftoni një pastë të butë.biskota-gjalpë-4-3566567

Hapi 2: Mbulojeni enën me film ushqimor dhe vendoseni në frigorifer për rreth 1 orë.biskota-gjalpë-5-3499729

Hapi 3: Ngroheni furrën në 150°C (300ºF). Rreshtoni një fletë pjekjeje me letër pergamene.

Hapi 4: Nxirreni enën nga frigoriferi dhe formoni me duar pjesë të vogla të brumit. Lyejeni me gjalpë të shkrirë dhe piqni për rreth 15 minuta.biskota-gjalpë-6-9662261

Hapi i dytë: Fikni furrën dhe lëreni të ftohet plotësisht. I zbukurojmë me sheqer pluhur dhe i shërbejmë biskotat me çaj ose kafe.biskota-gjalpë-2-5501523

KËSHILLA PËR KËTË RECETË

1. Vendoseni raftin e furrës në mes. Kjo lejon që ajri i nxehtë të qarkullojë në mënyrë të barabartë rreth biskotave, duke rezultuar në pjekje të njëtrajtshme.

2. Kur vendosni biskotat në letër pergamene, lini një distancë mes tyre që të mos ngjiten kur të fillojnë të gatuajnë.

3. Asnjëherë mos e hapni derën e furrës gjatë pjekjes së biskotave. Temperatura e kuzhinës është gjithmonë më e ulët se temperatura e furrës, ajo që do të ndodhë është që temperatura e furrës të bjerë dhe rreziku i rrjedhjes së biskotave rritet.

4. Fikni furrën dhe i lëmë biskotat në furrë për 5 minuta të tjera.

5. Mos e hapni plotësisht derën e furrës, lëreni derën hapur rreth 10 deri në 15 centimetra (4 inç deri në 6 inç) dhe prisni edhe 5 ose 10 minuta që nxehtësia të depërtojë në kuzhinë dhe të mos ketë goditje të temperaturës.

Biskota me gjalpë

Këto biskota të shijshme dhe të thjeshta me gjalpë janë perfekte për mëngjes me një lëng freskues portokalli! Fëmijët tuaj do ta pëlqejnë atë!

Par

Shërbimet:: 20 njësi

Koha e përgatitjes:
30 metra

Koha e GATIMIT:
15 metra

Koha totale:
1h45

Përbërësit

 • 1 vezë mesatare
 • Lëkura e një limoni
 • 225 gram (1 2/3 gota) miell për të gjitha qëllimet
 • 150 gram (2/3 filxhan) Sheqer pluhur
 • 125 gram (1/2 filxhan) gjalp i shkrirë
 • Një majë kripe
 • Gjalpë i shkrirë për lyerjen e biskotave
 • Sheqer pluhur për zbukurim

udhëzime

 1. Me një mikser elektrik rrihni sheqerin dhe gjalpin e shkrirë në shpejtësi mesatare derisa të përftoni një masë shumë kremoze. Shtoni vezën, lëkurën e limonit, pak kripë dhe përziejini për 2 minuta derisa të përfshihen mirë. Shtoni miellin dhe paloseni me një shpatull derisa të përftoni një pastë të butë.
 2. Mbulojeni enën me film ushqimor dhe vendoseni në frigorifer për rreth 1 orë.
 3. Ngroheni furrën në 150°C (300ºF). Rreshtoni një fletë pjekjeje me letër pergamene.
 4. Nxirreni enën nga frigoriferi dhe formoni me duar pjesë të vogla të brumit. Lyejeni me gjalpë të shkrirë dhe piqni për rreth 15 minuta.
 5. Fikni furrën dhe lëreni të ftohet plotësisht. I zbukurojmë me sheqer pluhur dhe i shërbejmë biskotat me çaj ose kafe.

% VLERA DITORE

Kalori 89

Yndyrë totale 2,5 g (4%)

Yndyrë të ngopur 0 g (0%)

kolesteroli 15 mg (5%)

Sodium 27 mg (1%)

Karbohidratet totale 15,5 g (5%)

Proteina 1,5g

Artikujt e fundit