visitcascais-bocadoinferno-turizëm-3

I njohur më mirë si Riviera Portugeze, ky qytet i vogël Portugez i quajtur "Caixcaiiiixxx"… Ops! Dua të them që Cascais, është një destinacion i shkëlqyeshëm për të kaluar ditën.

Ndodhet pak më shumë se 30 minuta nga Lisbona. Pra, nëse jeni në Lisbonë ia vlen të shkoni atje. Do të magjepseni nga bukuria e saj!

Boca do Inferno

Para së gjithash, do të doja t'u thoja të gjithëve të shkojnë në ferr! Jo vetëm shaka. Mund të jesh i zemëruar me mua në fillim, por do ta kuptosh. Ky është një ekskursion për ata që duan peizazhet natyrore dhe vlerësojnë një pamje të mirë. Pra, mirë se erdhët në Boca do Inferno të famshme!

visitercascais-bocadoinferno-turisme
Pamje e Boca do Inferno në Cascais

Një shëtitje tepër e bukur, dhe me një legjendë interesante që rrethon këtë vend. Ju do të humbni veten në kohë duke parë valët të përplasen kundër shkëmbinjve.

Pamje e Boca do Inferno në Cascais
Pamje e Boca do Inferno në Cascais

Pranë vendit, ka një treg artizanal ku mund të gjeni suvenire, siç janë pecetat e famshme të dantellave, dhe e gjithë kjo me një çmim të mirë!

Dyqan artizanal
Dyqan artizanal

Plazhet e rajonit

Ky ish fshat i peshkatarëve dhe mbretërve, ka për tërheqjen kryesore plazhet e tij. Aty do të gjeni disa plazhe dhe plazhe të vegjël më të rezervuar si: Praia do Guincho, Praia do Abano, Praia das Avencas, Praia da Rainha, ndër të tjera.

cascais-praiadarainha-turizmi i plazhit-portugalisht
Praia da Rainha në Cascais

Qendra e qytetit

Meqenëse qyteti është i vogël, madje mund të zgjidhni të bëni disa shëtitje me biçikletë, duke marrë pamje mahnitëse. Dhe së fundi, përsëri në qytet, mund të prisni perëndimin e diellit mbi Cascais në një splanadë Estoril.

Nëse doni të eksploroni më shumë rrethinat e këtij rajoni, gjithashtu shëtisni përgjatë Avenida Valbom, Alameda dos Combatentes da Grande Guerra dhe Rua Frederico Arouca (ish Rua Direita).

Ato janë vende të shkëlqyera për të ecur, për të bërë fotografi dhe për të blerë suvenire.

Kur të vizitoni?

Vera është sigurisht koha më e mirë për të shijuar Cascais. Sidoqoftë, kuzhina e mirë, pallatet simpatike dhe rrugët e ngushta të qendrës historike gjithashtu ftojnë udhëtarët të bëjnë një vizitë të këndshme në stinët e tjera.

 

Nga Mayara Rods