qyteti-i-Porto-Portugal-turizmi-gastronomia

Vizita e restoranteve të Portos është më shumë se një përvojë gastronomike: është një përvojë kulturore! Në fakt, Portugezët janë dashamirës të mëdhenj të ushqimit, të cilët do t’i vini re në bollëkun e pjatave të servuara.

Shpesh, edhe një pjatë për një është e mjaftueshme për dy! Kështu që prisni një turne të shijshëm në qytetin e dytë më të madh të Portugalisë!

Kafeneja Madhështore

Majestic është një kafene historike, e themeluar në vitin 1921, në rrugën Santa Catarina. Me gati 100 vjet histori, ajo ka fituar disa çmime, medalje turistike dhe merita komunale dhe certifikata të përsosmërisë.

vizitë-restorant-bar-kafene-madhështore-porto-Portugali-turizëm
Kafeneja Madhështore

Alwaysshtë gjithmonë e mbushur me njerëz dhe aktualisht është një ndalesë e domosdoshme në qytet. Ashtë një klasik për turistët dhe vendasit! Pra, shkoni atje herët dhe përgatituni për radhë - ia vlen të prisni.

Në menu, disa lloje kafeje, sanduiçe të shijshme, briosh të mbushur, ëmbëlsira dhe gjithashtu disa opsione për drekë, duke përfshirë makarona, sallata, peshk dhe mish.

Kafene Santiago

Kjo kafene u themelua zyrtarisht në 1959 në Rue de Passos Manuel. Ajo u zgjerua në vitin 2011 në një dyqan tjetër në të njëjtën rrugë. Këtu do të gjeni Francesinha -n më të mirë! Një pjatë shumë tradicionale nga ky qytet dhe Portugalia dhe konsiderohet si një nga 50 më të mirat në botë!

vizitë-restorant-bar-kafene-madhështore-porto-Portugali-turizëm
Kafene Santiago

Nuk mund të kalosh nëpër Porto pa e provuar!

vizitë-restorant-bar-kafene-madhështore-sanduiç-francesinha-porto-portugalisht-turizëm
Francesinha

Ky është një sanduiç me mortadella, biftek, djathë të shkrirë sipër, një vezë me një të verdhë veze të butë dhe një salcë të veçantë sekrete.

Zeniti

Zenith është një vend i mrekullueshëm, i famshëm për të pasur mëngjesin më të mirë në Portugali. Kjo është arsyeja pse gjithmonë ka radhë në derë.

Në meny, klasike të shijshme si briosh, dolli francez, tortë me banane, kos, petulla, sallata dhe madje edhe pije freskuese.

Për të përfunduar, dekori përreth ndërthur gjurmët industriale me detaje moderne dhe ka një gjurmë komode. Shtë një vend që ia vlen të vizitohet! Por mbani mend: rezervoni ose mbërrini herët.

Rajoni Matosinhos dhe restorantet e tij me ushqim deti

Matosinhos është rajoni i peshkimit në Porto. Ndodhet buzë detit dhe ka numrin më të madh të restoranteve të prodhimeve të detit për metër katror në të gjithë Portugalinë!

gjellë-frutos-do-mar
Gjellë me ushqim deti

Ndër mundësitë e panumërta janë restorantet tradicionale "O Gaveto" dhe "O Lusitano".

 

Për të mësuar më shumë rreth këtij rajoni të bukur të Portos, shihni: Gjithçka që duhet të dini për qytetin e Portos: çfarë të bëni dhe ku të hani.