1-1-e1669908198824-png
vizitorcoimbra-Portugali-turizëm

Çfarë duhet të bëni në Coimbra? Një itinerar për një ose dy ditë.

I famshëm historikisht për universitetin e tij, Coimbra është një qytet i bukur! Prandaj duhet të përfshihet në itinerarin tuaj!

Nëse planifikoni mirë, mund të vizitoni pikat kryesore turistike të këtij qyteti në një ose dy ditë.

Si të arrini atje dhe si të silleni?

*Dita e parë*

Nëse jeni në Porto ose Lisbonë, mund të merrni një tren për në qytetin që ndodhet në brigjet e lumit Mondego.

riomondego-visitorcoimbra-Portugal-turizëm
Brigjet e lumit Mondego

Shumica e turistëve që vizitojnë qytetin zgjedhin të bëjnë pothuajse gjithçka në këmbë. Nga stacioni i trenit për të arritur në Universitet dhe më pas, vendet turistike të cilat janë në anën tjetër të lumit. Nuk ka nevojë të udhëtoni atje me makinë ose biçikletë, është më i përshtatshëm për të ecur.

Nëse nuk jeni ende "palestër", do të jeni! Siç sugjeron tashmë emri: "Alta de Coimbra" dhe "Baixa de Coimbra", përgatituni të shkoni lart e poshtë në shumë shpate dhe shkallë. Në rrugën tuaj do të gjeni rrugica shumë interesante.

Për ata që largohen nga Largo da Portagem, Universiteti i Coimbra është në majë të malit. Rruga që do të merrni për të arritur atje është plot atraksione dhe pamje.

Këshillë: merrni një shishe të vogël me ujë dhe, nëse është me diell, krem ​​mbrojtës nga dielli! Qyteti është jashtëzakonisht i nxehtë gjatë verës.

Largo da Portagem

Fillojmë me Largo da Portagem ku do të gjeni, në sheshin kryesor të qytetit, statujën e Joaquim António de Aguiar. Kjo njihej më mirë si " Mata Frades Dhe statuja e tij u skalit nga Costa Mota.

largodaportagem-statue-joaquimantoniodeaguiar-visitercoimbra-Portugal-turizëm
Statuja e Joaquim António de Aguiar në Largo da Portagem

Ju gjithashtu do të gjeni një nga simbolet arkitektonike të qytetit të Coimbra, hoteli Astória ndërtuar në vitin 1926 dhe ndërtesa e Banka e Portugalisë në Coimbra.

largodaportagem-hotel-astoria-visitercoimbra-Portugal-turizëm
Hoteli Astória

Të dy u ndërtuan nga arkitekti Adães Bermuda.

largodaportagem-banqueduportugal-visitercoimbra-Portugal-turizëm
Banka e Portugalisë

Ndërsa ecni nëpër këtë shesh, do të shihni shumë bare, restorante, dyqane, barnatore. Përfitoni nga kjo kohë për të pushuar pak, për të ngrënë dhe për të bërë pazar! Sigurisht që u ndal në Pastelaria Briosa për të ngrënë disa ëmbëlsira.

Paço das Escolas

Keni pushuar? Perfekt. Ne vazhdojmë…

Nuk do të jetë e vështirë për të gjetur Porta e Hekurt, hyrja në tërheqjen kryesore të qytetit, Universidade de Coimbra.

Do të arrini në Paço das Escolas ku mund të vizitoni të bukurën Biblioteka JoaninaMe Shtë një kryevepër e barokut portugez dhe një nga bibliotekat më të pasura në Evropë!

paçodasescolas-universitet-vizitorcoimbra-Portugali-turizëm
Paço das Escolas - Universiteti i Coimbra

Ju gjithashtu do të shihni Sala dos Capelos, la Prisao Academica, Kapela e S Migo Miguel, ngjiteni në çati dhe bëni një fotografi klasike në hapat eUniversiteti i Drejtësisë.

La Kapela e S Migo Miguel, është pikërisht pranë kësaj biblioteke dhe ia vlen të vizitohet. Gjithçka është aq e bardhë atje sa sytë tuaj ju lëndojnë, kështu që mos harroni syzet e diellit.

paçodasescolas-universitet-vizitorcoimbra-Portugali-turizëm
Kapela e S Migo Miguel në Coimbra

E njëjta u themelua në 1290 nga D. Dinis. Shtë një nga universitetet më të vjetër ende në funksion në botë dhe një nga universitetet më të mëdhenj në Portugali.

Deri më sot, ajo shihet si një universitet i traditës. Nëse jeni me fat, në datat përkujtimore, studentët veshin pelerinat e tyre tradicionale të zeza. Këto veshje dhe aksesorë, do t'i gjeni në një dyqan të quajtur Në Toga.

toga-coimbra-student-veshje-universitet-coimbra
Dyqani Toga

Muzeu Machado de Castro

Ky është muzeu më i rëndësishëm në Coimbra, i cili zë objektet e vjetra të Pallatit Episkopal të Coimbra, ku ndodhej kisha e vjetër São João de Almedina.

vizitorcoimbra-Portugali-muze-turizëm-machadodecastro
Muzeu Machado de Castro në Coimbra

Në katin e poshtëm të muzeut është kriptoportiku romak, i cili dikur mbështeste forumin romak (këto janë rrënojat e qytetit të lashtë romak).

vizitorcoimbra-Portugal-turizmi-muze-machadodecastro (2)
Brendësia e muzeut Machado de Castro në Coimbra

Sigurohuni që nuk e gjeni të mbyllur. Orët e hapjes janë të martën deri të dielën nga ora 10 e mëngjesit deri në 18 pasdite. Biletat nuk janë të shtrenjta dhe mund t’i blini në vend.

Katedralet Sé Nova dhe Sé Velha të Coimbra

Timeshtë koha për të zbritur. Siç thotë thënia portugeze, për të zbritur, të gjithë shenjtorët ju ndihmojnë!

Ju do të gjeni Katedralja Sé Nova e CoimbraMe Templeshtë një tempull katolik që ndodhet në Largo da Feira në famullinë e zhdukur të Sé Nova.

vizitorcoimbra-Portugali-turizmi-cathedralesenovadecoimbra
Katedralja Sé Nova e Coimbra

Atëherë Sé Velha nga Coimbra, një kishë romane, e ndërtuar në gur gëlqeror të verdhë.

vizitorcoimbra-Portugali-turizmi-sevelhadecoimbra
Sé Velha nga Coimbra

Porta dhe kulla e Almedinës

Duke zbritur pak më tej drejt famullisë së Almedinës, hasim në Portën dhe Kullën e Almedinës, e njohur më mirë si Harku i Almedinës (porta e harkuar me majë).

arcdalmedina-visitercoimbra-Portugal-turizëm
Harku i Almedinës

Duke kaluar nëpër këto rrugica, do të shihni disa dyqane suveniresh shumë të lezetshëm, si dhe bare dhe restorante.

Dyqane dhe restorante në Coimbra
Dyqane dhe restorante në Coimbra

E gjithë qenia e rrethuar nga një dekorim flamujsh dhe cadra shumëngjyrësh dhe të dhëmbëzuar. Disa janë edhe me lule. Të gjitha shumë të bukura!

alleysdecoimbra-ombrellë-visitercoimbra-portugalisht-turizëm
Rrugicat e Coimbra zbukuruar me flamuj

Mure grafiti

Nëse ju pëlqen liria e shprehjes përmes artit, ka një detaj që do të tërheqë vëmendjen tuaj. Ndërsa zbritni nga kampusi i universitetit në qendër të qytetit Coimbra, ka shumë mure grafiti.

mbishkrime-restorante dhe dyqane-grafite-vizitorcoimbra-Portugali-turizëm
Rrugicat e Coimbra

Mos humbisni rastin të lexoni disa prej tyre dhe të kuptoni pak më mirë njerëzit që jetojnë në këtë qytet. Muret kanë histori, ashtu si ne.

Manastiri i Santa Cruz

Më në fund, gjejmë Manastirin e Santa Cruz, i cili u themelua gjatë sundimit të D. Afonso Henriques, nga një grup prej dymbëdhjetë Kanonesh të rregullta të Shën Augustinit.

Manastiri i Santa Cruz Coimbra
Manastiri i Santa Cruz Coimbra

Kjo kishë u ndërtua nga arkitekti francez Roberto, dhe deri më sot ajo ka marrë disa vepra restaurimi (mësoni më shumë).

Shfrytëzoni rastin për të bërë një pushim Kafene Santa Cruz, e cila është e kundërta. Konsiderohet të jetë një nga kafenetë më tradicionale në qytet.

*Dita e dyte*

Nëse jeni duke qëndruar një ditë të dytë, këshillohet të merrni një taksi për të vizituar atraksionet që janë përtej lumit Mondego.

Manastiri Santa Clara-a-Nova

Tërheqja e parë e ditës është Manastiri Santa Clara-a-Nova. Do të vini re se rruga është e gjatë derisa të arrini në destinacion.

manastir-santa-clara-a-nova-visitercoimbra-Portugal-turizëm
Manastiri i Santa Clara-a-Nova

Nga atje lart mund të shijoni një pamje madhështore të qytetit, e cila tashmë ka filluar ta bëjë vizitën të vlefshme. Pastaj merrni kohë për të vizituar kishaMe Do të habiteni me atë që gjeni.

panoramë-manastir-santa-clara-a-nova-visitercoimbra-portugalisht-turizëm
Panorama e Manastirit të Santa Clara-a-Nova

Në altar është varri me trupin e Mbretëreshës Santa Isabel, e cila vdiq 679 vjet më parë. Nëse keni kohë, qëndroni në radhë për t'i ofruar një trëndafil dhe shihni dorën e saj përmes një dritareje. Edhe pas kaq vitesh, ajo është akoma e paprekur!

Quinta das Lagrimas

Tashmë me një shpirt më të lehtë mund të notosh në Quinta das Lágrimas. Tarifa e hyrjes është super e lirë dhe gjithçka është thjesht e bukur!

quintadaslagrimas-visitercoimbra-Portugal-turizëm
Quinta das Lagrimas

Duket si një film filmi! Pra, shijoni këtë mjedis, i cili ishte gjithashtu një histori dashurie portugeze mes Pedro dhe Inês, Të bësh fotografi.

Ndërsa largoheni nga Quinta das Lágrimas do të gjeni një bar të vogël të quajtur Kafene Snack Bar Rainha SantaMe Shfrytëzoni rastin të qetësoheni pak dhe të pini Panaché -n e famshme. Një pije tipike nga Portugalia. Ky bar është vetëm përballë Portugal dos Pequenitos.

Portugal dos Pequenitos

Shtë një park tematik në Portugali i projektuar dhe ndërtuar si një hapësirë ​​argëtuese, edukative dhe turistike, e karakterizuar nga ndërtime në shkallë të vogël. Atje do të shihni miniaturat e shtëpive tipike për rajonet e Portugalisë.

portugaldospequenitos-visitercoimbra-Portugal-turizëm
Portugalia dy të Vogël

 

>> Për të mësuar më shumë rreth restoranteve dhe bareve në Coimbra, shihni faqen tonë: « Sugjerime për vendet për të ngrënë në Coimbra: më të mirat e rajonit".

Artikujt e fundit