1-1-e1669908198824-png
40258402_wm-7711624-7772531-jpg

Presidenti i Republikës shpreh solidaritetin e tij me vendet e prekura nga tërmeti

Marcelo Rebelo de Sousa shprehu solidaritetin e tij me viktimat e tërmetit në deklaratat për gazetarët në margjinat e një vizite në një shkollë në Olhão, të kryer këtë mëngjes për të treguar mbështetjen e tij për autoritetet lokale dhe për një shtetas të huaj të sulmuar dhe vjedhur nga një grup të rinjsh më 25 janar, në një aksion të zbuluar publikisht në një video të postuar në rrjetet sociale, që shkaktoi zemërim dhe dënim nga autoritetet portugeze.

“Është një tragjedi dhe, nëse mund të them kështu, tragjedia në Siri është edhe më e madhe se në Turqi. Është e qartë se në Turqi na shkon mendja të mendojmë më shpejt për atë që ka ndodhur, sepse është një vend më i afërt, por ja ku është, me struktura të tjera dhe numri i viktimave ishte shumë më i ulët se sa imagjinojmë në Siri. , deklaroi Presidenti i Republikës.

Marcelo Rebelo de Sousa tha se qëndrimi i tij tashmë u ishte shprehur "kryetarëve përkatës të shteteve" të Turqisë dhe Sirisë dhe, në këtë mënyrë, "popullit turk dhe sirian", të cilët u goditën mëngjesin e sotëm nga një tërmet që shkatërroi ndërtesat. dhe mori rreth 1 jetë.

I pyetur për mungesën e viktimave portugeze në zonën e tërmetit, që preku Turqinë jugperëndimore, pranë kufirit me Sirinë, Presidenti i Republikës u përgjigj se, "deri më tani, ky ishte treguesi që kishin autoritetet portugeze".

“Por, siç mund ta imagjinoni, kualifikimi në Siri është më i vështirë. Dhe, edhe në Turqi, në Turqinë jugore. Por, deri më tani, lajmet që kisha nuk tregonin ndonjë portugez në mesin e viktimave, tha kreu i shtetit portugez.

Tërmeti me magnitudë 7,8 ballë të shkallës Rihter që goditi sot Turqinë juglindore pranë kufirit me Sirinë dhe vrau rreth 1 njerëz, ishte një nga dhunuesit më të regjistruar gjatë 500 viteve të fundit.

Tërmeti ndodhi në orën 04:17 të mëngjesit (01:17 në Lisbonë), 33 kilometra nga kryeqyteti i provincës Gaziantep, në Turqinë juglindore, pranë kufirit me Sirinë, në një thellësi prej 17,9 kilometrash.

Sipas Shërbimit Gjeologjik të Shteteve të Bashkuara (USGS), tërmeti ka regjistruar magnitudë 7,8 ballë dhe janë ndjerë dhjetëra pasgoditje.

Tërmeti i sotëm ishte një nga më të fortët në 100 vjet, me atë që tronditi Erzincan, Turqinë lindore, më 26 dhjetor 1939, gjithashtu me magnitudë 7,8 ballë të shkallës Rihter. Ky tërmet i vitit 1939 vrau më shumë se 32 njerëz dhe shkaktoi një "cunam" në Detin e Zi, i vendosur rreth 000 kilometra nga epiqendra.

Tërmeti më vdekjeprurës në 50 vitet e fundit, me magnitudë 7,4 të shkallës Rihter, ndodhi më 17 gusht 1999 dhe epiqendra e tij ishte në Izmir, në veriperëndim të vendit, me rreth 17 të vdekur, 000 të pastrehë, 500 të plagosur dhe 000. viktimat.

Tërmeti i fundit që shkaktoi më shumë se njëqind të vdekur në Turqi ndodhi më 30 tetor 2020, me magnitudë 6,8 ballë dhe me epiqendër në detin Egje, 60 kilometra në jug të qytetit të Izmirit. Gjithsej 115 njerëz vdiqën dhe më shumë se 1 u plagosën në Turqi dhe dy të tjerë vdiqën në ishullin grek të Samos.

CMH (FPB/MAD) // SF

Artikujt e fundit