visitercostanovadoprado-casaslistradas-shtëpi të gërvishtura-turizëm plazhi-Portugali

I njohur gjithashtu si Costa Nova, ky qytet ndodhet në bregun perëndimor të Portugalisë, në bregdetin e Ria de Aveiro. Nëse jeni në afërsi të qytetit të Aveiro, ky është një destinacion që nuk duhet humbur në itinerarin tuaj!

Koha e kërkuar për të shkuar nga Aveiro në Costa do Prado me makinë është afërsisht 15 minuta. Veryshtë shumë afër! Ky qytet i vogël është shumë i lezetshëm dhe shumë i qetë. Një vend i mirë për të kaluar kohën me familjen.

I famshëm për shtëpitë e tij shumëngjyrëshe në formë kashtë, të cilat shtrihen përgjatë bregdetit, ai ende ruan gjurmët e viteve 1930. Koha kur peshkatarët dhe familjet e tyre jetonin në kashtë prej druri dhe përpiqeshin të siguronin jetesën nga aktivitetet detare.

Çfarë të bëni?

  • Vizitoni shtëpitë me shirita ose casas de palheiros

Ju mund të ecni përgjatë rrugës kryesore për në Palheiros da Costa Nova, ku do të gjeni shtëpitë e famshme me shirita.

Shtëpitë e vogla janë tërheqja kryesore e vendit. Me vija shumëngjyrëshe horizontale ose vertikale, ato dikur përdoreshin nga peshkatarët për të ruajtur pajisjet e peshkimit. Por sot ato janë shndërruar në shtëpi, hotele, restorante, kafene dhe dyqane të ndryshme.

Do t'i gjeni në ngjyrat më të larmishme, por fillimisht ato ishin në nuancat e okër të kuqe dhe të zezë.

visitercostanovadoprado-casaslistradas-maisonsrayees-beach-turizëm-portugalisht
Shtëpi me shirita të Costa Nova do Prado
  • Vizitoni plazhin

visitercostanovadoprado-beachtouristic-portugal2
Plazhi Costa Nova

Për t'u çlodhur, asgjë më mirë sesa të shëtisni përgjatë vendkalimeve prej druri të vendosura në plazhin e Costa nova dhe Praia da Barra.

Shije të rajonit për shije

Kioska Tripas Moreira

Aty pranë mund të provoni disa nga shijet vendase në Quiosque Tripas Moreira të famshme. Shfrytëzoni rastin të shijoni biskotat e shijshme amerikane që gjenden atje.

Nëse keni menduar për diçka të çuditshme ndërsa e emërtoni, jo, nuk është. Këtu ne tregojmë vetëm gjëra të shijshme!

Në këtë kioskë, ata shesin TRIPAS -in e parezistueshëm dhe të famshëm. Ato janë biskota amerikane, të cilat mund të mbushen me çokollata të disa llojeve: Crunch, Oreo, Twix, Snickers, Kit Kat, Toblerone, Kinder Bueno, etj.

Ka kaq shumë mundësi që ju të qëndroni atje për një orë vetëm për të vendosur se cilën do të merrni ...

visitercostanovadoprado-tripesmoreira-turizmi i plazhit-Portugali
Quiosk Tripas Moreira në Costa Nova do Prado

Likeshtë si një kon akullore, por edhe më mirë. Super krokante dhe me një mbushje me çokollatë të shkrirë dhe të nxehtë (zgjedhja juaj)! Përveç kësaj, ato i bëjnë me shije të tjera, të tilla si vezë të buta ose fruta dhe në formate të ndryshme.

Frutat de mer

Ju gjithashtu do të gjeni shumë restorante të specializuara në peshk dhe ushqim deti.

visitercostanovadoprado-fruitdemer-restaurant-beach-turizëm-portugalisht
Gjellë me ushqim deti

Gjatë gjithë bregdetit, përballë grykëderdhjes, ka shumë restorante. Restoranti Dóri është një nga më të njohurit. Por atje do të gjeni opsione të tjera të mira si Canastra do Fidalgo dhe gjithashtu restoranti Marisqueira Costa Nova.

Shfrytëzoni rastin për të shkuar gjithashtu në një qytet të bukur fqinj të quajtur Aveiro! Nuk mund ta humbasesh ! Për më shumë informacion, shihni: Veneza Portuguesa në Aveiro: vizita, aktivitete, sezoni më i mirë ...