kalaja-e-marvao-alentejo-turizmi-e-Upper-Alentejo-në-Portugali

Rajoni Alentejo është një nga shtatë rajonet NUTS II në Portugali. Qytetet kryesore për tu vizituar në këtë rajon janë: Evora, Kukudhët, Portalegre, Beja, Moura, Serpa, Sines dhe Santarém.

Ky rajon magjeps për bukuritë e tij të ndryshme natyrore, të tilla si plazhet me rërë të artë, natyrën e mrekullueshme dhe liqenet e mrekullueshëm. Peizazhet janë vërtet mbresëlënëse.

Ajo ka pak më shumë se 500 banorë të shpërndarë në 000 km². Kjo e bën atë një parajsë ideale për të shpëtuar nga zhurma e qytetit dhe për të shijuar jetën me ritmin tuaj.

Çfarë duhet bërë në këtë rajon?

Këtu mund të shijoni shijen e verës dhe vajit të ullirit. Ju gjithashtu mund të vizitoni qytetin me mure Monsaraz dhe të shijoni Açorda, një supë me thërrime bukë. Si dhe duke parë lisat e tapës, nga të cilat praktikisht e gjithë tape e përdorur në tapat e verës në të gjithë botën është nxjerrë.

vizitë-rajoni-alentejo-breja-vaj ulliri-turizëm
Provë e vajit të ullirit

Banorët e këtij rajoni, të quajtur alentejanos, janë shumë mikpritës. Ata janë mësuar të mos kujdesen për kalimin e kohës. Për ta, dita kalon ngadalë, në mënyrë që ata të mund ta shijojnë plotësisht atë. E një lindje madhështore të diellit ndërsa perëndon.

Fshatrat dhe komunat e saj të vogla të kujtojnë përralla. Disa prej tyre, si Elvas, në veri të rajonit, janë caktuar si trashëgimi kulturore botërore nga UNESCO.

vizitë-arqueduto-da-almoreira-elvas-Portugal-turizëm
Aqueduto da Almoreira në Elvas

Për shkak të vendndodhjes, dinastia Portugeze investoi në ndërtesa ushtarake. Aktualisht, është fortesa më e madhe e fortifikimit në botë. Ajo ka një strukturë mbrojtëse në formë ylli me një perimetër prej rreth 10 km dhe mure islamike dhe mesjetare.

Evora, qyteti më i madh në Alentejo, befason me mbetjet e qytetërimeve të ndryshme që shënojnë arkitekturën dhe pasurinë e saj kulturore. Ashtu si kapela e keqe dos Ossos, një trashëgimi e mbretërimit të D. João II dhe D. Manuel I.

vizitë-rajon-e-evora-portugalisht-rrënojat-tempujt raoman
Tempulli romak i Evorës

Ndërtesat që datojnë nga koha e pushtimit romak, kishat dhe kështjellat mesjetare dhe rrënojat parahistorike janë kudo.

Hotelet luksoze i japin jetë të re manastireve dhe kështjellave të Mesjetës. Vende si Reguengos de Monsaraz, Portalegre, Marvão dhe Beja plotësojnë listën e tërheqjeve në këtë rajon.

vizitë-rajoni-alentejo-breja-chateau-tourisme (2)
Kalaja e Brejës

Vera dhe gastronomia e këtij rajoni

Alentejo mbetet një vend i shenjtë për adhuruesit e verës dhe ushqimit. Oferta e turizmit të verës është e madhe dhe opsionet janë të shpërndara në të gjithë destinacionin.

Ju mund të përjetoni procesin e prodhimit të verërave Alentejo fituese të çmimeve. Mësoni më shumë rreth tyre dhe shijojini në një nga kantinat e verës.

Portugalisht_Alentejo_vin
Verë Alentejo

Përveç vreshtave, pasuritë simpatike ofrojnë përvoja të plota në akomodim dhe shumë aktivitete tipike rurale.

Bregdeti ka disa nga plazhet më të mirë në kontinentin evropian, shumë prej tyre të përsosur për sportet e ujit, të tjerët ideale për një ditë familjare jashtë dhe banjë dielli.

Gastronomia është një tërheqje e veçantë. Enët e shijshme bazohen në qengj, derri Alentejo dhe lepur. Si dhe peshqit dhe ushqimet e detit, me erëza të tilla si cilantro, rigon, majdanoz dhe trumzë. Gjithmonë i shoqëruar me bukë tradicionale nga rajoni.