1-1-e1669908198824-png
visitervilledeSintra-routenejournee-chateaux-tourisme

Itinerari për një ditë në Sintra: çfarë të bëni dhe ku të hani?

Sintra është një mundësi e shkëlqyeshme për një udhëtim ditor për ata që janë në kryeqytetin Portugez. Isshtë e pamundur të mos magjepsesh nga ky qytet i vogël në mal.

Nga fundi i shekullit të XNUMX -të deri në fillim të shekullit të XNUMX -të, fisnikët dhe njerëzit e pasur ndërtuan pallate të denja për përralla. Sidomos në shekullin XIX, qyteti u bë një magnet për artistët dhe shkrimtarët, përfshirë Lordin Bajron dhe Eça de Queirós.

Si të arrini atje dhe çfarë të bëni?

Ky qytet ekzotik i Sintra ndodhet vetëm 30 km nga Lisbona. Nëse nuk jeni duke vozitur, është krejtësisht e lehtë dhe e mundur të shkoni nga Lisbona në Sintra me tren. "Comboio", siç e quajnë ata, niset nga stacioni Rossio ose Oriente drejt Sintra, dhe bileta kushton midis 1,80 dhe 2,13 € për çdo drejtim. Udhëtimi zgjat vetëm 46 minuta.

Duke mbërritur në qendër do të gjeni opsionet e autobusëve turistikë me qasje në dy rrugë të tipit hop mbi hop offMe Mund ta blini direkt nga shoferi për 6,90 €.

transportesintra-busturist-circuitodapena.
Autobusi Turistik Sintra

Zgjodha linjën e autobusëve 434 të quajtur "Circuito da Pena", e cila kalonte vendet që më së shumti doja të vizitoja. Me këtë linjë do të kaloni pranë kalasë së dos Mouros, pastaj Pallatit Pena dhe më pas në qendër të qytetit (pranë Pallatit Kombëtar Sintra). Së fundi, ju mund të ecni 10 minuta në Pallatin Quinta da Regaleira.

Një opsion tjetër është rruga e linjës 435, e quajtur "Vila Express". Fillon me një ndalesë në Palácio da Vila (ose Pallati Kombëtar i Sintra), ndalesa tjetër është Palácio Quinta da Regaleira, e ndjekur nga Palácio de Seteais (Hotel Tivoli), dhe më në fund në Palácio de Monserrate.

Vende që nuk duhen humbur në itinerarin tuaj!

O Castelo dos Mouros

Le Kështjella Moors daton në fillimin e pushtimit të Portugalisë nga maurët në shekullin e XNUMX -të. Ne ju rekomandojmë që të lini të paktën një orë e gjysmë për këtë vizitë.

castelodosmouros-sintra-Portugal-turizëm-vizitë
Kalaja dos Mouros në Sintra

Ndërtimi i tij është në një masiv shkëmbor, të izoluar në një nga majat e maleve Sintra, në Extremadura. Nga maja e mureve të tij, ju mund të shijoni një pamje të privilegjuar në të gjithë fshatin që shtrihet në Oqeanin Atlantik.

Brendësia e tij është madhështore, përmban dhoma dhe oborre me dekorime që përziejnë stilet manueline, maure dhe arabe. Rezultati është vërtet shumë ekstravagant.

O Pallati i Penës

Le pallati pena është pallati më i popullarizuar në Sintra, dhe ndoshta në të gjithë Portugalinë. Ekziston një vend kryesor në krye të Serra de Sintra.

Që nga viti 2007 ka qenë një nga 7 mrekullitë e Portugalisë, duke qenë monumenti më i vizituar portugez në vend dhe një sit i Trashëgimisë Botërore. Për shkak të madhësisë, pasurisë së detajeve dhe fluksit të turistëve, lëreni të paktën 3 orë për ta njohur atë.
Vizitë-Palais-da-Pena-Sintra-Itinerari
Pallati Kombëtar Pena

Në shekullin e XNUMX -të, vendi ku ndodhet pallati krijoi një kishëz kushtuar Nossa Senhora da Pena. Në shekullin pasues, ajo u zgjerua dhe u shndërrua në një manastir të Urdhrit të Jerimimos.

Në 1755, tërmeti i Lisbonës shkaktoi një shkatërrim të madh të kësaj ndërtese. Ajo mbeti e braktisur për 80 vjet, derisa Mbreti Fernando II fitoi pronën.

Hije të gjalla të së verdhës, të kuqes dhe livandos në kullat e këtij pallati arkitektonik romantik e bëjnë botën të vrapojë.

Brenda, sasia e detajeve është e habitshme: harqe maure, detaje arabe, elemente gotike, manueline dhe të Rilindjes. Pjesa e jashtme e tij përbëhet nga kopshte romantike me një koleksion pemësh të rralla, liqene, burime dhe skulptura.

Qendra historike e Sintra

Merrni kohë për të pushuar dhe rimbushur bateritë tuaja! Ju mund të bëni një shëtitje të shkurtër nëpër rrugët e kësaj qendre simpatike historike. Përfitoni nga hyrja në dyqanet e tij të vogla, por edhe baret dhe restorantet e tij për të shijuar specialitetet e kuzhinës të këtij rajoni.

qendër-sintra-portugalisht-vizitë turistike
Qendra e qytetit Sintra

Sigurohuni që të ndaleni në Casa Piriquita për të shijuar ëmbëlsirat që përfaqësojnë manastirin mesjetar për të cilin qyteti është i famshëm! Për më shumë informacion, shihni: gjithçka në lidhje me shijet tipike të rajonit Sintra.

O Palcio Quinta da Regaleira

Quinta da Regaleira është një vend magjik dhe misterioz, që duhet parë në çdo vizitë në Sintra. Arkitektura romantike e pallatit dhe parku i tij i harlisur janë elementët që e lidhin këtë Mansão Filosofal Lusa, një mrekulli e vendosur në bimësinë e dendur të maleve Sintra.

Ajo u ndërtua midis viteve 1904 dhe 1910, gjatë periudhës së fundit të monarkisë. Në vitin 1982, Dr. António Augusto Carvalho Monteiro fitoi këtë monument, për të gjetur vendin e tij të zgjedhur atje. Për ta bërë këtë vend më ekzotik, ai e lidhi projektin e tij me arkitektin italian Luigi Manini (1848-1936).

Rezervoni 1 orë e gjysmë për ta vizituar!

palaisquintadaregaleira-visitersintra-Portugal-turizëm
Pallati Quinta da Regaleira në Sintra

Kopshti i tij është një përfaqësim i kozmosit në një atmosferë parajsore që nuk mohon ekzistencën e botës nëntokësore Dantesque. Do të shihni kullat, shpellat, tunelet nëntokësore, burimet, statujat dhe natyrisht Poço Iniciático.

Ky pus është në fakt një kullë e përmbysur. Ai fundoset 27 metra thellë në tokë në një shkallë spirale me nëntë ulje.

O Pallati Kombëtar i Sintra

Së fundi, nëse keni ende pak kohë para se të niseni, mos hezitoni të vizitoni Pallati Kombëtar i Sintra, e vendosur në qendrën e saj historike.

Palcio Nacional de Sintra, i njohur gjithashtu si Palácio da Vila, ishte një nga pallatet mbretërore Portugeze. Ndërtimi i tij filloi në shekullin e 1910 -të, me një autor të panjohur. Familja mbretërore Portugeze e përdori këtë pallat deri në fund të monarkisë në XNUMX.

vizitë-palaisnacional-sintra-itinerari-turizëm
Pallati Kombëtar i Sintra

Përshtypja e parë duke parë pjesën e jashtme të saj është se është një ndërtesë relativisht e thjeshtë, me disa detaje arabe. Karakteristika e tij më goditëse janë dy vatrat e mëdha të zjarrit të cilat i japin asaj një formë të pazakontë.

Brendësia është madhështore! Me dhoma dhe oborre, dekorimet e të cilave kombinojnë stilet manueline, maure dhe arabe, gjë që jep një rezultat mjaft ekstravagant. Dekorimet e pllakave prej balte Mudejar janë veçanërisht interesante dhe ia vlen të shihen.

Pikat kryesore të këtij pallati janë: Sala dos Brasões, me një tavan të mrekullueshëm të artë të zbukuruar me stemë, dhe Sala dos Cisnes, me elementet e tij dekorative Manueline dhe mbulesat e pllakave.

 

 

Nga Mayara Rods

Artikujt e fundit