vizitë-ilha-da-madeira-funchal-Portugal-turizëm

Kryeqyteti i ishullit Madeira, Funchal është një qytet që ia vlen të vizitohet! Bukuria e saj rajonale dhe banorët e saj të ngrohtë që duan të mirëpresin turistët do t'ju joshin!

Përveç vizitës në një zonë që ofron një nga pamjet më të pabesueshme në Evropë, ju mund të sodisni peizazhin dhe lindjen e diellit nga Miradouro da Ponta do Rosto. Një nga vendet e ndalimit të detyrueshëm për ata që vizitojnë këtë ishull.

Çdokush që arrin në Funchal shpejt dashurohet me natyrën lokale dhe kopshtet e saj. Kopshtet Palheiro janë ndër më të famshmet për shkak të vendndodhjes së tyre në kodra. Por edhe për shkak të larmisë së madhe të bimëve.

vizitë-ilha-da-madeira-Portugali-turizëm
Pamje e bukur e ishullit

Si të arrini atje?

Nuk ka asnjë lidhje tokësore midis Ishullit Madeira dhe kontinentit. Mënyra më e zakonshme për të arritur atje është duke marrë një fluturim direkt nga Lisbona në qytetin Funchal, ku ndodhet Aeroporti Cristiano Ronaldo i Madeira.

Fluturimi nga kryeqyteti Portugez zgjat vetëm 1 orë, me disa opsione të orareve në ditë.

Shumë turistë që vizitojnë Madeira gjithashtu zbarkojnë në ishull me varkë, pasi ajo pret një numër të madh lundrimesh gjatë gjithë vitit.

Çfarë duhet të bëni në ishullin Madeira?

Ky ishull është një univers shumë i pasur! Peizazhi spektakolar u ofron udhëtarëve kënaqësi në çdo hap në rrugë. Zgjedhja se si ta shijoni atë do të varet nga shkalla e eksitimit dhe aventurës e dëshiruar nga secili.

Ecni përgjatë një levada ose vereda

Madeira është e famshme për shtigjet e saj që përshkojnë të gjithë ishullin dhe ju lejojnë të shihni nga afër natyrën e mrekullueshme të rajonit. Ka mbi 2 kilometra shtigje që mund të udhëtohen në këmbë ose me biçikletë. Ne mund të përfshijmë disa që vijëzojnë kanalet përmes të cilave uji rrjedh në të gjithë ishullin, të quajtur "levadas".

Disa levada janë më të famshme dhe tërheqin qindra turistë çdo ditë. Të tjerat janë të destinuara për pionierët që tashmë e njohin thellësisht rajonin.

pico-ruivo-pico-do-arieiro-ilha-da-madeira-funhal-portugali
La Vereda do Pico do Areeiro dhe Pico Ruivo

Rrugët e zakonshme (të cilat nuk janë në brigjet e kanaleve) quhen "veredas". Ato çojnë në peizazhe spektakolare, të tilla si maja e Pico Ruivo dhe Ponta de São Lourenço. Të dy levadas dhe veredas ofrojnë përvoja të mrekullueshme.

Nëse preferoni të bëni shtigje që çojnë në majat më të larta ose peizazhe më spektakolare, veredat janë më të rekomanduara. Më e famshmja nga këto është kombinimi i Vereda do Pico do Areeiro dhe Pico Ruivo. Kalon nëpër një shteg që lidh dy majat më të larta të Madeira.

Një sugjerim tjetër është shtegu Ponta de São Lourenço. Ka një rrugë 8 km përgjatë bregdetit dhe në skajin lindor të ishullit.

Vizitoni Ponta de São Lourenço

Rezerva natyrore Ponta de São Lourenço është një nga peizazhet më spektakolare në ishull. Edhe në aeroplan, do të shihni një pamje të peizazhit spektakolar që formohet me shkëmbinjtë që hyjnë në det. Ndërsa ecni përgjatë Ponta de São Lourenço, do të jeni në gjendje të shihni brigjet jugore dhe veriore të Madeira, si dhe ishulli Porto Santo dhe Ishujt Desertas.

ponta-de-sao-lorenço-ilha-da-madeira-portugalisht
Ponta de São Lorenço

Një mënyrë tjetër për të parë Ponta de São Lourenço është të bëni ekskursione detare.Shumë rrugë për vëzhgimin e balenave dhe delfinëve kalojnë nëpër zonë. Në verë, madje është e mundur të ndaloni varkën në periferi të gadishullit për të notuar. Mund të arrini atje me motoskaf, katamaran, jaht dhe madje edhe karavele që përsëritin anijet e lashta.

Shkoni në plazhet e Madeira

Arkipelagu Madeira ofron disa plazhe në ishuj të ndryshëm dhe formimi vullkanik i rajonit i jep karakteristika shumë të veçanta. Peizazhi zakonisht është i rrethuar nga male ose shkëmbinj të bukur.

vizitë-ilha-da-madeira-portugalisht-turizëm 2
Plazhet e rrethuara me male

Rëra e bardhë me të cilën jemi mësuar nuk është gjëja më e zakonshme atje. Në ishullin Madeira ka plazhe me gurë të mëdhenj të rrumbullakosur, të tjerë me rërë shumë të errët dhe disa me rërë të verdhë.

Ndër plazhet më të njohura në ishullin Madeira, zgjedhje të mira janë Praia Formosa. Ndodhet në Funchal dhe "rëra" e të cilit përbëhet nga gurë të rrumbullakët. Praia da Calheta dhe Praia de Machico, të dyja me rërë artificiale. Plazhi i Anjos, me rërën e tij prej guri dhe përballë fshatit simpatik të Ponta do Sol. Dhe Prainha, pranë ponta de São Lourenço dhe me rërë të errët.

Bëni një shëtitje në teleferik

Teleferikët janë gjithashtu një opsion i mirë! Përveç pamjes së mrekullueshme që ofrojnë, ato bëjnë një shëtitje të këndshme.

vizitë-ilha-da-madeira-funchal-teleferico-Portugal-turizëm
Teleferiku

Më e popullarizuara është teleferiku Monte, i cili ju çon nga qendra e Funchal në famullinë e Monte. Udhëtimi zgjat 15-20 minuta, dhe nga lart mund të shihni të gjithë qytetin më të madh të Madeira.

Një rrugë tjetër që ofron një shëtitje të këndshme është teleferiku Fajã do Padres. Zbritja e pjerrët ndjek anën e shkëmbit për 300 m dhe arrin praktikisht në breg të detit.

Turne për shikimin e delfinëve dhe balenave

Ishulli Madeira ndodhet në një zonë të pasur me jetë detare dhe tërheq një numër të madh delfinësh dhe balenash. Pothuajse 30 lloje janë vërejtur në këto ujëra.

Nëse jeni një dashamirës i natyrës, mos humbisni një nga turnetë e shikimit të balenave dhe delfinëve. Balenat dhe delfinët mund të shihen gjatë gjithë vitit.

Ecni nëpër qendrën e Funchal

Investoni në turne në këmbë në mënyrë që të mos humbisni asgjë. Shumë rrugë janë të rezervuara për këmbësorët, gjë që e bën ecjen edhe më të këndshme. Shtëpitë historike janë të bukura dhe kalldrëmi portugez plotëson hijeshinë lokale.

Do të hasni në ndërtesa të bukura. Midis tyre, Kalaja e São Tiago, Tregu Lavradores, Katedralja e Nossa Senhora, Pallati i S Louo Lourenço dhe Teatri Komunal Baltazar Dias. Sigurohuni që të ndaloni nga kopshte të tilla si Parque de Santa Clara dhe bashkia Jardim do Funchal.

vizitë-ilha-da-madeira-Forte de São Tiago-Funchal-Portugal-turizëm
Kalaja e São Tiago

Gjatë rrugës, përgjatë bregdetit, vizitoni muzeun CR7! Pini një birrë ose verë të zier me pamje nga deti. Shijoni anijet, anijet dhe varkat me vela kur perëndon dielli.

Pastaj merrni një teleferik deri në Monte, ku mund të vizitoni Kishën e Nossa Senhora do Monte.

Vlen gjithashtu të marrësh një teleferik tjetër për të arritur në Kopshtin Botanik të Madeira dhe për të vazhduar turneun. Qendra e Funchal ofron disa ditë ndonjë gjë interesante dhe kënaqësia është të pushoni.