Ngrihuni në vozitje në Algarve

Nuk ka dyshim se Stand Up Paddle është sporti i modës në bregdetin Algarve.

Për ata prej jush që janë ende të panjohur me këtë sport të ri, kjo është një dërrasë e ngjashme me ato të përdorura në sërf, por e përshtatur për të qenë në gjendje të qëndrojë drejt ndërsa ju vozisni për të lëvizur. Hasshtë praktikuar në disa pjesë të planetit tonë për një kohë të gjatë, por ka gjithnjë e më shumë vende ku mund të praktikoni këtë sport. Ne ju tregojmë gjithçka me faqen PaddleInflatable.pro.

Pak histori e SUP

Vozitja e një bordi është forma më e vjetër e sërfit. Për shekuj me radhë, vetëm mbretërit e fiseve Polineziane sërfonin në këtë mënyrë. Personalitete si Dave Kalama ose Laird Hamilton e bënë këtë lloj sërfi përsëri të popullarizuar dhe treguan potencialin e madh të Stand Up Paddling (SUP) me ose pa valë.

Zbuloni Algarve në Stand Up Paddle

Nëse dëshironi të përjetoni një aventurë të paharrueshme gjatë pushimeve tuaja në jug të Portugalisë, patjetër që duhet provoni Stand Up Paddle në Algarve!

Ndryshe nga udhëtimet tradicionale të drejtuara në tokë, vizitimi i Algarve nga SUP ofron një perspektivë të re dhe të ndryshme. Duke notuar në det në ujërat e kristalta, me të vërtetë do të zbuloni bregdetin e mrekullueshëm jugor të Portugalisë.

Kjo do t'ju japë qasje në vende si plazhet urbane tëAlvor , Armacao da Pera ose plazhet natyrore dhe limane rreth komunës së CarvoeiroMe Ju gjithashtu mund ta bëni këtë aktivitet në vende të tjera si plazhet në perëndim të rajonit të quajtur Kosta VicentinaMe Së fundi, ju mund të vizitoni shumë zona të tilla si lagunat, shpellat, grykëderdhjet dhe të ecni përgjatë shkëmbinjve dhe plazheve sekrete të Algarve. Në të vërtetë, Algarve befason udhëtarin me relievin e thyer të bregdetit të tij. Plazhet e shumta dhe limanet që mund të gjenden ndërthurin rrugën e tyre midis shkëmbinjve mbresëlënës, duke formuar një peizazh spektakolar plot monumente natyrore. Njëra prej tyre është në Benagil, një vend i vogël i hapur në det, i rrethuar nga shpella të fshehura që mund të zbulohen vetëm në bordin e llojeve të caktuara të varkave dhe SUP -ve. Më i popullarizuari quhet "El Algar de Benagil".

Benagil është shumë afër disa qyteteve të rëndësishme si Portimao (15 kilometra në perëndim) ose Albufeira (25 kilometra në lindje). Ka disa qasje për të arritur në Benagil. Më e zakonshmja është të kaloni nëpër qytetin Lagoa (14 kilometra në veri) në rrugën N-125. Pasi në Lagoa do të marrim rrugën EM-1154 dhe në pak minuta do të jemi në destinacionin tonë.

Pasi të mbërrini në destinacionin tuaj, bëni rrugën për në plazh. Pak para rërës do të gjeni një stendë të vogël me informacion se si të vizitoni shpellat. Kompania përgjegjëse quhet Taruga Tours dhe ofron dy mundësi: E para është të marrësh me qira një kajak ose SUP për të parë shpellat më të afërta, një propozim i lirë. E dyta është të bëni një udhëtim me varkë, e cila ju lejon të vizitoni rreth njëzet shpella, të lundroni pak më tej nga bregu dhe të zbuloni relievin e jashtëzakonshëm të këtij cepi të Algarve.

Trajnoni në SUP dhe gjeni strehim në vend

Ka shumë shkolla në vend ku mund të merrni mësime Stand Up Paddleboarding në Portugali dhe, nëse dëshironi, mund të qëndroni edhe në një nga këto kampe të njohura të sërfit të quajtur "The Kite House" i cili ndodhet aty pranë. Nga qendra e qytetit të Lagos dhe plazhi i Meia Praia. Shtëpia e Qiftit është vendi i përsosur për të marrë një pushim nga rutina dhe për të takuar shumë njerëz të tjerë interesantë nga e gjithë bota.

Përveç të qenit në gjendje të mësoni të SUP, do të gjeni strehim pranë detit në rajon, duke ju bërë të ndiheni në shtëpi me entuziastë të tjerë të sporteve të ujit nga e gjithë bota. Çfarë tjetër ju nevojitet?

Në ujë të cekët, instruktorë miqësorë dhe me përvojë do t'ju tregojnë bazat dhe ushtrimet e ekuilibrit për t'ju ndihmuar të arrini stabilitetin e duhur në Stand Up Paddle si fillestar. Gjatë këtyre ekskursioneve të qeta me ujë, ju do të eksploroni jo vetëm shkëmbinjtë dhe shpellat magjepsëse të montuara në dërrasat moderne, të rehatshme dhe të qëndrueshme, por edhe gjiret dhe lagunat e bukura të mbrojtura nga era. Nëse tashmë keni një nivel të avancuar të ngritjes së hipjes në vozis, mund të dilni për të provuar Paddle Surfing dhe të shkoni në gjueti valësh në Bregun Perëndimor!