vizitë-portima-algarve-Portugali-plazhe-shkëmb-portugez-turizëm

Qyteti i Portimão ndodhet në Faro (Algarve) dhe ka një strukturë të madhe për turistët. Qendra e saj turistike është vetëm 2 km nga deti.

Përveç jetesës nga turizmi, qyteti është një pikë e rëndësishme peshkimi. Portimão kufizohet në jug me Oqeanin Atlantik. Ka kështu titullin e portit të tretë në nivel kombëtar i cili merr numrin më të madh të udhëtarëve, të cilët mbërrijnë me anije lundrimi.

Qendra e qytetit

Qyteti i vogël, pavarësisht se është i dyti më i populluari në Algarve, vlerësohet vetëm kur të vijë vera. Rrugët në qendër janë të gjitha prej guri tipik Portugez me disa modele dhe figura.

Ndër pikat turistike në qendër janë Manastiri i Jezuitëve, ndërtesa e Bashkisë Portimão, Kisha e Nossa Senhora da Conceição dhe Muzeu Portimão, i cili ka koleksione arkeologjike dhe gjetje nënujore.

Plazhet e Portimão

Praia da Rocha është tërheqja kryesore turistike në qytet. Shkëmbinjtë e tij të mëdhenj, format e të cilëve tërheqin vëmendjen. Këto modele janë formuar nga erozioni i forcës së detit dhe erës. Ky plazh, përveçse i famshëm, është një nga më të bukurit në Portugali!

praia-da-rocha-portimao-turisme-portugalisht
Plazhi Rocha në Portimão

Një tjetër plazh i rekomanduar dhe i bukur është plazhi Alemão. Uji i tij është në nuancat e gjelbër dhe blu bruz dhe shumë i qetë. Praia dos Três Castelos është një tjetër plazh parajsor dhe për të arritur atje duhet të zbresësh në bregdetin me të njëjtin emër.

vizitë-portima-algarve-portugalisht-plazhet-portugalia-turizmi (2)
Plazhet në Portimão

Të gjitha plazhet kanë shërbime të mira, të tilla si parkimi, restorantet, tualetet, shpëtimi i jetës dhe në disa prej tyre mund të punësoni edhe shezlong.

vizitë-portima-algarve-portugal-plazhe-portugez-turizëm
Plazhet në Portimão

Udhëtim me varkë

Nëse vizita juaj në Algarve është gjatë verës, sigurohuni që të bëni një udhëtim me varkë dhe të admironi shpellat dhe shkëmbinjtë në zonë. Ka edhe udhëtime për të parë delfinët që largohen nga Portimão Marina.

vizitë-portimao-algarve-Portugali-plazhe-varkë-portugeze-turizëm
Udhëtim me varkë

Sporte në Portimão

Qyteti është i mbushur me sport, jo vetëm në një mënyrë, por në disa mënyra. Portshtë në Portimão që zhvillohet Mundialito de Beach Soccer, i njohur në shkallë vendi. Përveç fazës Portugeze të Ligës Evropiane të Futbollit në Plazh.

Përveç futbollit, Portimão është i njohur edhe për sportet e ujit të tilla si sërf dhe kitesurf. Kampionati i Formula 1 me motobarka zhvillohet gjithashtu në qytet.

Një pushim për të ngrënë

Ju do të gjeni shumë restorante të vendosura buzë detit që shërbejnë pjata të shijshme me ushqim deti të konsideruar si një specialitet lokal.

vizitë-portima-algarve-portugalisht-restorante-ushqime deti-portugeze-turizëm
Gjellë me ushqim deti

 

Si të arrini atje?

Portimão shërbehet shumë mirë nga lloje të ndryshme transporti. Aeroporti Ndërkombëtar Faro është 63 km larg, ka një aeroport në qytet, një stacion treni, një port për lundrime, një marinë dhe autobusë me lidhje kombëtare dhe ndërkombëtare. Lisbona është pothuajse 300 km nga Portimão, e cila gjithashtu bëhet lehtësisht me makinë.