Lundrimi në Lisbonë

Lisbona është një port thelbësor i thirrjes pasi zbulohet përmes disa vendeve tërheqëse. Përveçse është dinamik, Qyteti i Bardhë është unik me periferinë e tij të fragmentuar, një qendër e ngushtë historike, por e pasur me trashëgiminë e tij, një atmosferë të ngrohtë, disa vende kulturore, etj.

Monumentet historike që nuk duhen humbur

Lisbona është një nga qytetet më të vjetra në Evropën Perëndimore dhe për këtë arsye një nga më të vizituarit nga anijet e Costa Cruise në Mesdhe. Ajo ka një trashëgimi të pamatshme që udhëtarët e lundrimit nuk e humbasin.

Jo larg portit janë Kulla e Belemit dhe Monumenti i Zbulimeve. Këto dy vende luksoze dëshmojnë për zbulimet e mëdha të shekullit të 16 -të, periudha më e begatë për Portugalinë. Një nga emblemat e Lisbonës, këto vende karakterizohen nga arkitektura Manueline, një përzierje e stileve të shumta në temën e sporteve të ujit.

Disa minuta larg, ju mund të vizitoni Muzeun Arkeologjik Kombëtar dhe Muzeun Kombëtar të Trajnerëve, për të zbuluar koleksione të ndryshme që përfshijnë Paleolitin deri në Mesjetë.

Këto dy faqe janë disa minuta larg. Mund ta bëni udhëtimin në këmbë, me tramvaj ose me autobus. Nëse keni më shumë kohë, vizitoni gjithashtu Kishën e Shën Marisë së Belémit, Kështjellën e Shën Gjergjit dhe Palacio de Marqueses de Fronteira. Jo vetëm që do të zbuloni arkitekturën e bukur baroke portugeze, por gjithashtu do të shijoni një pamje panoramike.

Duke ecur rreth Bairro Alto dhe Bairro de Alfama

Një nga rrethet më të vjetra të Lisbonës, Le Bairro Alto ndodhet në lartësitë e qytetit. Ky sektor ka arritur të ruajë fytyrën e tij tradicionale, në aspektin e arkitekturës dhe kulturës. Rrugët me kalldrëm, tramvaji dhe shtëpitë shumëngjyrëshe e bëjnë sitin kaq simpatik.

Ashtu si Bairro Alto, Bairro Alfama është gjithashtu një rreth tradicional i cili ka qenë në gjendje të shfaqë trashëgiminë e tij. Vendi magjeps vizitorët me rrugët e tij të kalldrëmta dhe të thepisura, shtëpitë e tij shekullore, të tijat pasazhe me qemer, ballkonet e saj me lule, kafenetë e tij dhe dyqanet artizanale, etj. Bairro Alfama ju lejon të ecni në paqe, por edhe të zhyteni në kulturën portugeze në djepin e fados.

Shijoni një panoramë të Tagus

Lumi Tagus është emblema tjetër e Lisbonës që mund ta vizitoni pjesërisht gjatë një ndalese. I shtrirë nga ura e 25 Prillit, kjo rrjedhë e qetë zbulon peizazhe të bukura që duhen përjetësuar. Pamja e portit është gjithashtu e qartë. Ata me pak më shumë kohë mund të kalojnë grykëderdhjen me traget. Në bregun jugor të Tagusit, mendoni për statujën e Krishtit Mbret. Në bregun verior, shtrihet rrethi Baixa me vendin e tij të madh të tregtisë. Shëtitjet e bukura në perspektivë janë planifikuar edhe në lartësitë e qytetit.

Vizitoni vendin e madh të Tregtisë

Pas urës 25-Avril, mund të arrini në Sheshin Tregtar të Lisbonës ose Praça do Comércio, krenaria e rrethit Baixa. Shtë një nga vendet më të bukura në Evropë dhe më eleganti në Lisbonë. Place du Commerce tregon një pjesë të historisë Portugeze ndërsa ofron disa gjëra për të parë për vizitorët e saj: statuja e mbretit të José I i cili rindërtoi qytetin në 1 pas një tërmeti, Harku i triumfit, ndërtesat e verdha me arkitekturë pombaline, the Sé Katedralja e Lisbonës, ashensori Santa Justapamja panoramike nga maja e Arco da Rua Augusta, vizita në Qendrën e Historisë Lisboa. Sheshi është gjithashtu shtëpia e restoranteve gustatorë që gjithashtu ofrojnë provë të jashtëzakonshme të verës nga Portugalia.

Shfletoni tregun Time Out

Tregu Time Out është rreth dhjetë minuta më këmbë nga Place du Commerce. Shtë një treg i madh që bashkon disa stenda dhe kioska, ku mund të zbuloni kuzhinën vendore dhe rajonale dhe produktet vendore. Tregu Time Out është një vend shumë miqësor dhe modern me hollin e tij të rinovuar.

Mendoni për parkun e kombeve

Parc des Nations ndodhet në brigjet e Tagus. Duke pritur Panairin Botëror të Lisbonës në 1998, kjo zonë industriale e mëparshme ka pësuar një ndryshim të jashtëzakonshëm të fytyrës. Shtë një nga zonat më moderne dhe futuriste të qytetit. Këtu do të gjeni kopshte dhe ndërtesa bashkëkohore, ndërtesat më të larta në vend, muzeun e shkencës, pavionet e ekspozitave, stadiumin kombëtar, etj. Vizita kombinon zbulimin dhe argëtimin.

Zbuloni Oceanarium

Oqeanariumi meriton përmendje të veçantë midis kurioziteteve emblematike të Parc des Nations. Sot është një nga akuariumet më të bukur në Evropë dhe më i vizituari në Portugali. Katër rezervuarë gjigantë përfaqësojnë katër oqeanet e planetit ku evoluojnë afro 9000 kafshë.

Nëse pasi keni lexuar të gjitha këto këshilla keni qenë në gjendje të vendosni të zgjidhni një dalje në det në Lisbonë, atëherë tani është koha për të bërë zgjedhjen tuaj dhe për të rezervuar lundrimin tuaj!

Ku mund të rezervoni një lundrim nëpër botë me një ndalesë në Lisbonë?

Rezulton se që nga kriza e fundit që patëm mundësinë të përjetonim në Francë dhe në mbarë botën, francezët nuk kanë pasur kurrë aq shumë nevojë për të shkuar me pushime, siç mund të tregojnë të gjitha sondazhet. Lundrimet janë ideale për këtë sepse ato kanë përparësinë të jenë në gjendje t'ju lejojnë të gjeni vende shumë të bukura në të gjithë botën, siç është rasti me qytetin e Lisbonës në Portugali, edhe pse sot ka shumë destinacione të tjera që janë në dispozicion për lundrime në të gjithë botën. Lundrimi më i bukur në të gjithë botën Për më tepër, nuk ju kushton domosdoshmërisht shumë: ju vetëm duhet të zgjidhni një udhëtim që është brenda buxhetit tuaj dhe në kohë. Në faqet e shitjeve në internet të specializuara në lundrime, gjithashtu do të jeni në gjendje të gjeni mundësi të mëdha. Në të vërtetë, nuk ka kuptim të shkoni në agjenci që mund t'ju ofrojnë udhëtime në të gjithë botën që nuk do të jenë domosdoshmërisht në buxhetin tuaj ose në vendet ku dëshironi të jeni në gjendje të bëni ndalesa të tilla si Portugalia, por edhe Kepi Verde ose vende të tjera si Spanja në Barcelonë.

Për të qenë në gjendje të zgjidhni lundrimin më të mirë në të gjithë botën, megjithatë, duhet të dini nëse do të bëni dhe do t'ju duhet krahaso karakteristikat e ndryshme midis lundrimeve të ndryshme të cilat janë në dispozicion në të gjithë botën.

Cilat janë karakteristikat për t'u krahasuar për një lundrim në të gjithë botën?

Nëse jeni të vendosur të doni të shkoni në një udhëtim në ëndërr nëpër botë, por nuk dini si ta bëni atë, atëherë rreshtat e ardhshëm duhet t'ju ndihmojnë të shihni pak më qartë. Rezulton se faqet e internetit të specializuara në rezervimin e lundrimeve do t'ju lejojnë të gjeni mundësi të mëdha për të shkuar nëpër botë.
Kështu, ju do të jeni në gjendje të kufizoheni në lundrimet nëpër botë të disponueshme në një port nisjeje pranë jush dhe jo në anën tjetër të botës, por mbi të gjitha do të jeni në gjendje të përcaktoni kohëzgjatjen në ditët e lundrimit tuaj, i cili do ju lejojnë kështu të bëni pak a shumë ndalesa në total.
Por kjo nuk është e gjitha, sepse në varësi të zgjedhjeve tuaja, ju gjithashtu mund të shfrytëzoni rastin për të zgjedhur të gjitha vendet ku do të jeni në gjendje të shkoni, si natyrisht Portugalia të cilën ju domosdoshmërisht duhet ta vlerësoni, por edhe shumë vende të tjera në botë të tilla si Cape Verde, i cili është një destinacion ëndrrash i vlerësuar vërtet nga turistët francezë.
Duke zgjedhur përfundimisht opsione të tilla si bordi i plotë, mund të jeni i sigurt që të mos humbisni asgjë gjatë pushimeve tuaja!