Ponta da Piedade, Liqene

Vitet e fundit, Portugalia është bërë një nga destinacionet e preferuara për turistët francezë, në veçanti qytetet e Lisbonës dhe Portos, të pasura me trashëgimi kulturore, arkitektonike dhe natyrore.

Kjo mani nuk është për shkak të rastësisë sepse vendi është plot përparësi: lirëësia e saj, arkitektura shumëngjyrëshe, ushqimi i shkëlqyer dhe plazhet qiellorë të gjitha kontribuojnë në suksesin e saj.

Por nëse ju pëlqen të mendoni jashtë kutisë dhe të zbuloni një vend përmes një perspektive tjetër, më intime dhe më autentike, ne kemi përgatitur një listë të vendeve pak të njohura për ju, të cilat do t'ju lejojnë të zbuloni një aspekt të ri të këtij vendi të jashtëzakonshëm!

Nazaré

Nazaré është një qytet veçanërisht i shënuar nga traditat e tij të lidhura me peshkimin. E vendosur në mes të vendit, është një perlë e vogël ngjyrash dhe ndërtesa historike. Ju do të gjeni për shembull në rrethinat e tij Manastiri Alcobaça, i themeluar në shekullin e XNUMX -të dhe konsiderohet si një kryevepër e arkitekturës gotike cisterciane. Në kthesën e një rruge, me siguri do të hasni gra me 7 pettecoats, veshja tradicionale e këtij qyteti e cila i mbron ata nga era e detit.

Për më lakmitarët, dijeni që prodhimet e detit janë të jashtëzakonshme, dhe me një çmim shumë të volitshëm! Së fundi, për dashamirët e sporteve ekstreme, vini re se Nazare është e njohur ndërkombëtarisht për të qenë një vend i jashtëzakonshëm surfimi, me valë gjigante.

Fshati Kosta Nova

Fshati Kosta Nova
Fshati është i njohur për shtëpitë e tij shumëngjyrëshe.

Nëse i doni ngjyrat, atëherë ky fshat peshkimi është për ju! Me të vërtetë, është i njohur për shtëpitë e tij të cilat kanë të gjitha ngjyrat e ylberit, duke krijuar një atmosferë piktoreske. Në veçanti, mos hezitoni të shëtisni përgjatë rrugës kryesore për të admiruar shtëpitë e vogla që dikur ishin përdorur për të ruajtur pajisjet e peshkimit. Shumica janë bërë shtëpi pushimi dhe madje mund t'i merrni me qira për kohëzgjatjen e qëndrimit tuaj! Shtë një vend veçanërisht i ruajtur mirë nga turistët, me 1500 banorët e tij, kështu që nëse ju pëlqen qetësia, ky është vendi për ju.

Buracas do Casmilo, Coimbra

Për të gjithë entuziastët e ngjitjes dhe për ata që duan testoni kufijtë e tyre, si Honnold në dokumentar Pa pagesë Solo, Buracas do Casmilo është vendi i përsosur! Këto formacione shkëmbore janë të vendosura rreth 10 kilometra nga Coimbra dhe kanë veçantinë e paraqitjes së vrimave në mure, pothuajse në formën e gojës së zbrazët. Panoramat janë të jashtëzakonshme dhe është parajsë e alpinistëve! 

Ponta da Piedade, Liqene

Ponta da Piedade, Liqene
Ky formacion shkëmbor është jashtëzakonisht i bukur!

Këta shkëmbinj ndodhen në jug të vendit, në qytetin Lagos i cili është një nga qytetet më të bukura bregdetare në Portugali! Në të vërtetë, përveç peizazheve absolutisht luksoze, ju mund të vizitoni qytetin e vjetër sharmi i të cilit është i padiskutueshëm, me monumentet e tij historike dhe muret e tij. Në çdo rast, nëse do të duhej të vizitonit vetëm një vend, padyshim që do të ishte ai Ponta da Piedade e cila është një formacion shkëmbor veçanërisht mbresëlënës bregdetar. Fullshtë plot me shpella të vogla të fshehura dhe mund të ecësh nga shkëmbinjtë në plazh, për të parë një perëndim të mrekullueshëm portokalli. Mos humbasë !

Porto Moniz, Madeira

Këtu është një vend si ka pak në botë! A keni dashur ndonjëherë të notoni në pishina vullkanike natyrore? Pra, ju do të gjeni ato qiellore në Porto Moniz! E vendosur nëishulli madeira, është një vend veçanërisht relaksues, ku mund të pini një koktej dhe të laheni në ujë të pastër, të rinovuar vazhdimisht nga rrjedhat e detit. Një qytet i vërtetë bregdetar, ka shumë shëtitje për të bërë, me bonusin e shtuar të pamjeve panoramike të kodrave të gjelbra dhe detit!

Chá Gorreana, Ishujt Azore

A menduat se ishte absolutisht e nevojshme të shkonit në Azi për të qenë në gjendje të admironi fushat e çajit aq sa syri mund të shihte me sytë tuaj? Mendoni përsëri, ka disa në Portugali, në ishullin më të madh të arkipelagut të Azores, S Migo Miguel! Ju mund të ecni midis plantacioneve të fabrikës Chá Gorreana, në një shteg rrethor që do t’ju ​​çojë nga fushat e gjelbra në pyll. Sigurisht, ju mundeni, në fund të vizitës tuaj, të blini çaj ose të mësoni rreth metodave të prodhimit të tij. Shtë një vend i jashtëzakonshëm dhe unik në Evropë, prandaj mos hezitoni të shkoni dhe ta zbuloni!