1-1-e1669908198824-png
230206_gettyimages-1463313776_wm-1842142-6518534-jpg

Beyoncé, Harry Styles, Kim Petras dhe Sam Smith: Të gjithë fituesit e Grammy 2023 Beyoncé, Harry Styles, Kim Petras dhe Sam Smith: Të gjithë fituesit e Grammy 2023

O albumi i vitit shkoi në Harry Styles, një nga artistët më të dëgjuar në vitin 2022 dhe që shkoi edhe në Portugali. Por kush e bëri historinë ishte Beyoncé që pas marrjes së më shumë katër çmime home, tani ka 32 gjithsej, duke u bërë artistja më e vlerësuar e Grammy.

lizzoe cila kryesoi të gjitha listat e luajtjes vitin e kaluar, fitoi çmimin për Disku i vitit për këngën “About Damn Time”. Gjithashtu Bonnie raitt fitoi në kategorinë e kenga e vitit nga "Ashtu si kjo".

Sam Smith Kjo është kim Petras fitoi Performanca më e mirë Pop Duo/Grupi me 'Unholy', duke e bërë këngëtaren transfemrën e parë që nderohet në këtë kategori.

Kenga 'lehtë me mua' i dhanë Adèle çmimi i Performanca më e mirë Solo Pop. Kendrick Lamar fitoi çmimet e albumi më i mirë rap nga "Mr. Morale & The Big Steppers" dhe kënga më e mirë rap Kjo është Performanca më e mirë Rap par'Pjesa 5 e zemrës'.

Shikoni pamjet më shpërthyese këtu

Lista e plotë e fituesve:

Disku i vitit: 'About Damn Time' nga Lizzo
albumi i vitit: "Harry's House" nga Harry Styles
kenga e vitit: 'Just Like That' nga Bonnie Raitt
Artisti i ri më i mirë: Samara Gëzimi
Albumi më i mirë vokal pop: "Harry's House" nga Harry Styles
Performanca më e mirë Solo Pop: 'Easy on Me' nga Adele
Performanca më e mirë Pop Duo/Grupi: 'Unholy' nga Sam Smith dhe Kim Petras
Albumi më i mirë tradicional pop: 'Higher' nga Michael Bublé
Albumi më i mirë i kërcimit/elektronik: “Rilindja” e Beyonce
Regjistrimi më i mirë i vallëzimit/elektronik: 'Break My Soul' nga Beyoncé
albumi më i mirë rock: "Pacienti Numri 9" i Ozzy Osbourne
Performanca më e mirë Rock: 'Kuajt e thyer' nga Brandi Carlile
Kënga më e mirë Rock: 'Kuajt e thyer' nga Brandi Carlile
Performanca më e mirë Metal: "Rregullat e Degradimit" nga Ozzy Osbourne dhe Tony Iommi
Performanca më e mirë muzikore alternative: 'Chaise Longue' nga Wet Leg
Albumi më i mirë i muzikës alternative: 'Këmba e lagur' nga Këmba e lagur
Albumi më i mirë instrumental bashkëkohor: 'Central Empire' nga Snarky Puppy
Performanca më e mirë R&B: 'Hrs & Hrs' nga Muni Long
Performanca më e mirë tradicionale R&B: 'Plastic Off the Sofa' e Beyoncé
Kënga më e mirë R&B: “Cuff It” nga Beyoncé
Albumi më i mirë Progressive R&B: 'Të drejtat e Binjakëve' nga Steve Lacy
Albumi më i mirë R&B: 'Black Radio III' nga Robert Glasper
Performanca më e mirë Rap: "The Heart Part 5" nga Kendrick Lamar
Performanca më e mirë Melodike Rap: 'Wait for U' nga Future, Drake dhe Tems
kënga më e mirë rap: "The Heart Part 5" nga Kendrick Lamar
albumi më i mirë rap: 'Zoti. Morale & The Big Steppers nga Kendrick Lamar
Albumi më i mirë i muzikës urbane: 'Un Verano Sin Ti' nga Bad Bunny
Albumi më i mirë Latin ose Alternativ Rock: 'Motomami' nga Rosalia
Albumi më i mirë Country: 'Një kohë e bukur' nga Willie Nelson
Performanca më e mirë Solo Country: "Live Forever" nga Willie Nelson
audiolibri më i mirë: 'Finding Me' nga Viola Davis
Albumi më i mirë i komedisë: "The Closer" nga Dave Chappelle
Videoja më e mirë muzikore: 'Shumë mirë: filmi i shkurtër' nga Taylor Swift
Kantautori i Vitit: Tobias Jesse Jr.
Producenti i Vitit: Jack Antonoff

Artikujt e fundit