Pas shtatë ditëve midis 20 dhe 27 tetorit gjatë të cilave Portugalia regjistroi më shumë raste të reja të COVIDIEN-19 se gjatë gjithë muajit shtator, vendimmarrësit politikë nuk kanë më një zgjedhje.

Një numër spitalesh "po arrijnë pikën e thyerjes". Epidemiologët parashikojnë një nivel të rasteve të reja në veri për të arritur në 7 raste në ditë javën e ardhshme; dhe parashikimet janë për një rekord 000 pacientë kritikë në ICU deri më 444 nëntor.

Herët në mëngjes të Mërkurën, pasi kryetarët e bashkive dhe shefat e mbrojtjes civile të rrethit të Portos bënë thirrje për një " mbyllje e detyrueshme »Në përpjekje për të vënë nën kontroll situatën, Kryeministri Antonio Kosta njoftoi një mbledhje urgjente e Këshillit të Ministrave për të shtunën.

Me qëllim të përcaktimit të masave të mëtejshme për të trajtuar virusin, Zoti Costa do të takohet me partitë e tjera politike (të Premten) pasi mori pjesë në një takim të jashtëzakonshëm me Këshillin e Evropës, përmes video -konferencës, sot (e enjte).

Takimi i Këshillit të Evropës do të jetë i dizajnuar për të formuluar një përgjigje evropiane ndaj rritjes së papritur të ashpërsisë së pandemisë e cila duket se po godet shtetet anëtare pothuajse njëkohësisht.

"Problemi" është se zgjidhjet për këtë "valë të dytë" nuk mund të jenë "bllokimet" e së kaluarës: asnjë ekonomi nuk mund të mbijetojë. Propozimet e sotme janë shtetrrethimet e natës ; kufizime të cilat në një farë mënyre i lënë bizneset të lira të vazhdojnë të veprojnë përderisa duke zvogëluar rrezikun e transmetimit.

Shkollat ​​"duhet të qëndrojnë të hapura", por është pranuar gjerësisht se kjo valë e dytë korrespondon me faktin se ato tani janë përsëri funksionale.

Shtë një "moment i pamundur" i bërë po aq i vështirë nga "rraskapitja" e shoqërisë. Edhe në Portugali, numri i njerëzve që fillojnë të "denoncojnë" masat ose të dyshojnë në ligjërimin zyrtar po rritet.

Javën e kaluar, qindra njerëz demonstruan në Lisbonë kundër ligjit të ri që kërkon mbajtjen e maskave në rrugët e ngarkuara, dhe sot (e enjte) do të shihni një protestë të re jashtë Belém kundër asaj që të gjithë e konsiderojnë tani si të pashmangshme: deklaratën e afërt të qeverisë së nje te re Gjendje emergjente.

Në qytetet e Italisë dhe Spanjës këtë javë, një "zemërim" i ngjashëm ka parë që protestat të kthehen në të dhunshme. Almostshtë pothuajse e sigurt që kjo nuk do të ndodhë në Portugali, por era e "përçarjes" është në ajër, dhe kjo është gjëja e fundit që u duhet autoriteteve.

Duke folur në pjesën e tij të zakonshme të së dielës mbrëma në televizionin CIS, komentuesi politik dhe ish -politikani Luis Marques Mendes theksoi se nuk bëhet fjalë për "nëse" Portugalia shpall gjendje të re të jashtëzakonshme, por vetëm për "kur" do ta shpallë atë.

Kjo "kur" duket se do të ndodhë këtë fundjavë pasi popullsia rezidente e vendit është e kufizuar nga një rregull pesë-ditor i "bllokimit të lagjes". Lajmet e pasdites së së mërkurës, megjithatë, sugjeruan që gjendja e jashtëzakonshme mund të shmanget, por nuk ka dyshim se nevojiten kufizime të mëtejshme.

Nga nesër, shumë pak njerëz do të jenë të lirë të largohen nga bashkia e tyre deri në 6 të mëngjesit më 3 nëntor. Kjo i jep hapësirë ​​qeverisë për të menduar për rrugën përpara pasi njerëzit përgatiten mendërisht për një gjendje të re të jashtëzakonshme.

Timeshtë koha që presidenti të angazhojë njerëzit

Besoni apo jo, presidenti Marcelo Rebelo de Sousa është në mes të një fushate elektorale. Gjatë këtij viti më të çuditshëm, me një numër kandidatësh që kishin deklaruar tashmë për ta sfiduar atë në votime në janar, kreu i popullarizuar i shtetit të Portugalisë as nuk e ka konfirmuar qëllimin e tij për të kandiduar për një mandat të dytë. Ai gjithmonë ka pohuar se pandemia është "shumë më e madhe" dhe duhet trajtuar së pari.

Këtë javë, Marcelo është mbyllur në bisedime me ekspertët dhe autoritetet shëndetësore. Ai ka dëgjuar burime të shumta që të gjithë bëjnë thirrje për "ndalim të detyrueshëm" dhe mund të ketë dëgjuar komente nga Luís Marques Mendes se ishte koha për të bërë një deklaratë para kombit.

"Dikush duhet të përpiqet t'i sjellë njerëzit përsëri së bashku dhe t'i bëjë ata të ndjehen të sigurt se mënyra e vetme për të luftuar këtë virus është t'i bëjë të gjithë të mblidhen së bashku. "

Deklarata e Markës Tregtare. Ai dikush ka shumë të ngjarë të jetë Presidenti Marcelo.

Java më e keqe e pandemisë Portugeze

Vendi sapo ka kaluar "javën më të keqe akoma" për sa i përket një rritje të numrit të infeksioneve dhe vdekjeve. Vdekjet tani po ndodhin në vitet 20-30 në ditë, në krahasim me numrat e ulët shifrorë në muajt e verës.

Situata më e keqe mbetet në veri, megjithëse Lisbona / Vale do Tejo nuk është shumë prapa.

Vdekjet në Algarve kanë mbetur "të papërfillshme" (vetëm 25 deri më tani), por ka frikë se edhe ky numër mund të shpërthejë nëse nuk vendosen kufizime të reja.

Deri në këtë shkrim, shifrat zyrtare për periudhën e fundit 24-orëshe po mbërrinin, me raportet e një "niveli të ri ditor": 3960 raste të reja të infeksionit dhe 24 vdekje të tjera.

Pranimet në spitale ishin fatmirësisht "më të ulëta" se 24 orët e mëparshme: 47 shtrime, me nëntë raste të reja në njësitë e kujdesit intensiv.

Duket "e menaxhueshme", por parashikimi sugjeron që numrat pritet të përhapen më shumë në dy javët e ardhshme, prandaj takimi urgjent i kabinetit të Shtunën.

"Gjithçka që bëjmë tani do të përcaktojë Krishtlindjen"

Ndërsa këshillat tashmë kanë filluar të instalojnë dritat e Krishtlindjeve, është e qartë se askush nuk mund të parashikojë se si do të dalin këto festa sezonale këtë vit.

Qeveria thuhet se po përgatit një masë për të zgjatur kufirin e kthimit të dhuratave (nga 30 në 45 ditë pas Krishtlindjeve) duke e justifikuar veten si "një mënyrë për të shmangur turmat e mëdha" në dyqane dhe qendra tregtare.

Të mërkurën,ECDC (Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve) tha Krishtlindjet dhe mënyra se si njerëzit e festojnë atë do të varet nga veprimet që ndërmarrin vendet nga tani në atë kohë.

Bruno Ciancio, drejtor i departamentit të vigjilencës ECDC, i tha Lusës se nëse vendet "arrijnë të përmbysin" trendin e spirales së infeksionit, "ne mund të kemi një Krishtlindje të mirë." Nuk do të jenë "udhëtime nëpër botë ose tubime të mëdha", tha ai, por mund të ketë kuptim dhe të jetë një moment qetësie, por vetëm "nëse të gjithë arrijmë ta zvogëlojmë atë. Rritja e infeksioneve".