1-1-e1669908198824-png
22703190_wm-3801156-8578770-jpg

António Chainho parashikon albumin e fundit në koncert në Reguengos de Monsaraz

Në një intervistë për agjencinë Lusa, kitaristi tha se spektakli do të jetë "një retrospektivë e karrierës së tij" dhe shtoi: "Unë do t'u bëj homazhe atyre që kanë qenë mësuesit e mi përmes radios, përkatësisht kitaristëve të mëdhenj, [como] Armandinho, José Nunes, Jaime Santos, Francisco Carvalhinho, Domingos Camarinha”.

António Chainho filloi të performonte në skenën fado në vitet 1960, pasi kreu shërbimin e detyrueshëm ushtarak, gjatë të cilit ai shfaqi talentet e tij muzikore, gjatë turneut në Mozambik.

“Kam ardhur nga fshati im, S. Francisco da Serra [no concelho de Santiago do Cacém, Beja] në Lisbonë, në fund të vitit 1965, për të luajtur në restorantin tipik A Severa, në Bairro Alto”, kujton muzikanti në Lusa. , i cili shënon këtë datë si fillimin e karrierës së tij artistike.

Më parë ai kishte luajtur në kafenenë e të atit, që nga viti 1960, kontakti i tij i parë me botën e fados, në një tavernë në Praça do Chile, në Lisbonë, kur u paraqit për shërbimin ushtarak në kryeqytet, ku hyri në vitin 1961.

Në këtë shfaqje në Reguengos de Monsaraz, António Chainho do të shoqërohet nga muzikantët Ciro Bertini (bas akustik), Miguel Silva (violë) dhe kuarteti i harqeve Naked Lunch, i përbërë nga muzikantët Francisco Ramos, Fernando Sá (violina), João Paulo Gaspar. (viola d'arco) dhe Tiago Rosa (violonçel).

Shfaqja në skenën Alentejo "parashikon" albumin e radhës të kitaristit, "O Abraço da Guitarra", që do të publikohet në këtë tremujor të parë, i fundit i karrierës së tij gati 60-vjeçare, siç i ka siguruar muzikanti Lusa.

Chainho tha se është "në paqe" me veten dhe "i lumtur" me karrierën që ka pasur "fat" për të ndjekur rrugën e tij artistike.

“Kam qenë nëpër botë, kam luajtur në çdo kontinent dhe mendoj se ndihem i lumtur”, tha ai për Lusa.

“Duke parë mbrapa, mendoj se kam qenë me fat që kam mbushur moshën 85-vjeçare dhe kam regjistruar këtë album”, tha ai, duke vënë në dukje se “asnjë kitarist fado” nuk ‘regjistroi një album pas moshës 60-vjeçare, në emrin e tij. “Ishte e vështirë, por e bëra në moshën 85-vjeçare”.

Ky album i ri, përveç këngëve origjinale nga António Chainho, përfshin haraçin e tij për kompozitorët "të famshëm" portugez të kitarës si José Nunes, Francisco Carvalhinho, Armandinho dhe Raul Nery, dhe "altos" me të cilët ai ndau skenën, si José. Elmiro, Carlos Silva, Carlos Manuel Proença dhe Tiago Oliveira.

Në këtë album, përveç kuartetit të harqeve Naked Lunch, i cili e shoqëron edhe në koncert, muzikantët e ftuar Pedro Jóia, Marta Pereira da Costa, José Manuel Neto, për të cilët ngjall admirim, Marco Oliveira dhe Francisco Vaz, aktualisht me 14 vjeç, student i ri i kitaristit, me të cilin filloi të punonte tre vjet më parë, në shkollën e tij portugeze të kitarës në Santiago do Cacém.

Në kuadër të 85-vjetorit të "ambasadorit të kitarës portugeze", siç përmendi revista britanike Songlines Chainho, është planifikuar të publikohet një biografi e tij, shkruar nga gazetarja Moema Silva, dhe një libër fiksioni, nga shkrimtari. Afonso Cruz, i frymëzuar nga udhëtimi dhe historitë e shumta të jetës së António Chainho.

Në vitin 2023, kitaristi do të bëjë një turne kombëtar, me një vizitë, në korrik, në Centro Cultural de Belém, në Lisbonë.

Nga karriera e tij e regjistrimit, Chainho vuri në pah albumin "Guitarra and Other Women", të cilin e regjistroi me Teresa Salgueiro, Adriana Calcanhotto, Ana Sofia Varela dhe Elba Ramalho, mes interpretuesve të tjerë, dhe atë që regjistroi me Orkestrën Filharmonike të Londrës, nën drejtimi i maestros José Calvário, i cili “i hapi shtigje në të gjithë botën”.

Chainho thotë se po jeton “fazën e tretë” të karrierës së tij.

“E para ishte ajo në të cilën unë shoqëroja të gjithë fadistët, profesionistë apo amatore, e dyta kur lidha lidhje me dy përkthyes, për rreth 30 vjet, Carlos do Carmo dhe Frei Hermano da Câmara, dhe, së fundi, karriera e një solist”.

I cilësuar si "një nga virtuozët e kitarës portugeze" nga "Enciklopedia e Muzikës në Portugali në shekullin e XNUMX-të", António Chainho ka shoqëruar emra të tillë si José Afonso, Rão Kyao, Gal Costa, Maria Bethânia, Saky Kubota, Hideco Tchokyba. , Paco de Lucia dhe John Williams.

Në vitin 2015 performoi në qytetin e tij, në kishën kryesore, në kuadër të Festivalit Terras Sem Sombra, me kitaristin gjerman Jürgen Ruck, duke prezantuar programin “O Tempo eo Modo: Diálogos entre Guitarras”.

Diskografia e tij, e cila filloi në 1975 me "Guitradas", përfshin gjithashtu albumet "Guitarra Portuguesa" (1977), "Ao vivo no CCB" (2003), me Marta Dias, "LisGoa" (2010), të cilat u shfaqën me pjesëmarrjen. të Natasha Lewis, Sonia Shirsat dhe Remo Fernandes, “Entre Amigos” (2012), me interpretues si Camané, Ney Matogrosso dhe Fernando Alvim, dhe “Cumplicidades” (2015).

Ky album i fundit shënoi karrierën 50-vjeçare të muzikantit dhe përfshin pjesëmarrjen e Paulo de Carvalho, Fernando Ribeiro, Hélder Moutinho, Pedro Abrunhosa, Paulo Flores, Filipa Pais, Ana Vieira dhe Vanessa da Mata.

Duke iu referuar krijimit të tij muzikor, kompozitori deklaroi gjithashtu se ai pasqyron “ndërthyerje, rezultat i kontakteve me muzikën botërore”.

"Unë u përpoqa të përcaktoja rrugë të reja për kitarën portugeze," thotë ai. Dhe përfundon: “Muzika ime pasqyron udhëtimet e shumta që kam bërë, muzikantët me të cilët kam fërkuar supet dhe kam punuar. Kërko të marrësh frymë muzikën e botës”.

NL // MAG

Artikujt e fundit